W tym dniu w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II odbyło się podsumowanie Ogólnoszkolnego Projektu Klas II pt. ” Poznajmy bliżej liczbę π – Pi razy drzwi”. W projekt ten włączyli się również uczniowie klas I i III. W tym dniu w G5 :
– na lekcjach matematyki odbył się konkurs „π-nitki” – celem zabawy było nawlekanie na nitkę koralików w takiej kolejności, jak kolejność odpowiadających im cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi (każdemu kolorowi koralika przypisana była inna cyfra)
– na lekcjach religii wyszukiwano w Starym i Nowym Testamencie informacji o sposobach wyznaczania liczby π
– na lekcjach języka polskiego omówiono wiersz Wisławy Szymborskiej- Liczba pi”, który jest przykładem na zastosowanie mnemotechniki oraz wypisywano słowa z literami pi w ramach powtórki z ortografii
– na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego wyszukiwano słówek z liczbą pi oraz rozwiązywano szyfry
– na historii przypomniano wkład Sumerów i Babilończyków w odkrycie liczby π i jej rozwinięcie oraz sprawdzano czy kręgi Stonehenge są okręgami
– na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie rozegrali konkurs- „kto najdłużej zakręci hula-hopem” (wszak liczba pi jest związana z długością okręgu)
Podsumowaniem projektu był happening, podczas którego uczniowie ułożyli ciąg liczb przestawiający rozwinięcie dziesiętne liczby π oraz rozdawali ulotki o tej wyjątkowej liczbie – solenizantce.
Przy okazji uczniowie wzięli udział w kolejnej rocznicy urodzin Alberta Einsteina
Przypomnijmy, że :
Liczba π (czytaj: liczba pi),ludolfina – to stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki. W geometrii π jest równe stosunkowi długości obwodu koła do długości jego średnicy :
π =3,14159 26535 89793 23846 …
Symbol π wprowadził w 1706r.William Jones (π jest pierwszą literą greckiego słowa -perimetron, czyli obwód), a rozpowszechnił go później Leonhard Euler. Liczba π jest znana także jako stała Archimedesa lub ludolfina – tak została nazwana na cześć Ludolpha van Ceulena (obliczył przybliżone wartości π z dokładnością do 35 miejsc po przecinku).
Z biegiem lat uzyskiwano coraz lepsze przybliżenia wartości π sięgające kilkuset miejsc po przecinku. Liczba Pi jako jedyna liczba ma swoje święto. Jest ono szczególnie popularne w kręgach akademickich USA. Datę 14 marca wybrano nieprzypadkowo – w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi przybliżoną wartość ludolfiny. Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r.
Dzień liczby Pi świętuje się także w Polsce i po raz kolejny w G5.
14.03. – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby π …
- reklama -