Interaktywna podróż do źródeł państwa polskiego

Uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. S. Pieczki w Raciborzu wzięli udział w interaktywnej lekcji historii pt.: „Chrzest Polski w badaniach archeologicznych grodu poznańskiego”Przyjmując zaproszenie otrzymane z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – Rezerwat Archeologiczny Genius loci oraz Zespołu Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu, uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. S. Pieczki w Raciborzu wzięli udział w interaktywnej lekcji historii pt.: „Chrzest Polski w badaniach archeologicznych grodu poznańskiego”, która była transmitowana na żywo 8 kwietnia 2016 roku o godz. 11.00 w przekazie telewizyjnym przez Interaktywną Telewizję Platon. Lekcja prowadzona jest w ramach działalności „Interaktywnego Studia Lekcyjnego ZSŁ”, w którego zakresie są transmisje lekcji z różnych przedmiotów nauczania w celu wymiany doświadczeń ze szkołami w całej Polsce.
Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego to wydarzenie:

Dzięki tej niezwykłej lekcji, przygotowanej z okazji przypadającej w tym roku 1050 rocznicy chrztu państwa polskiego, szóstoklasiści z SP nr 4 mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat początków formowania się państwowości na ziemiach polskich, przyczyn przyjęcia chrześcijaństwa przez Mieszka I, a przede wszystkim zachowanych śladów archeologicznych z czasów funkcjonowania grodu na Ostrowie Tumskim w Poznaniu – siedziby pierwszego władcy Polski w X w. I tak dzięki makietom budowanym przez uczniów ZSŁ w Poznaniu i interaktywnej prezentacji komputerowej dołączonej do filmu, uczniowie mogli poznać, jak budowano fortyfikacje i domy mieszkalne głównego grodu Polan, jak wyglądało palatium – siedziba księcia, a także część katedralna grodu, gdzie pochowani są pierwsi władcy Polski oraz część zamieszkała przez rzemieślników i ludność służebną. Z kolei dzięki archeologom z Muzeum w Poznaniu dowiedzieliśmy się, jak wyglądało uzbrojenie drużyny książęcej – pancernych i tarczowników, jak wyglądali niektórzy rzemieślnicy zamieszkujący podgrodzie oraz co można było kupić na jarmarku w czasach panowania pierwszego władcy Polski.
Po zakończonej „żywej lekcji” uczniowie, dzięki dołączonej do lekcji grze komputerowej i prezentacji przygotowanej przez ZSŁ w Poznaniu oraz Muzeum w Poznaniu, będą mogli utrwalić i przypomnieć sobie zdobyte dziś wiadomości dotyczące dziejów grodu poznańskiego w czasach panowania Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego. Jak się okazuje nauka i poznawanie dziejów ojczystych w takiej formie może być przyjemna zabawą i przygodą, o czym mogli przekonać się dzisiaj szóstoklasiści z SP nr 4.

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj