Po raz szósty w PWSZ będą rejestrować dawców szpiku

Od 18 do 22 kwietnia na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu odbywać się będzie rejestracja potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych.

 

- reklama -

 

 

Pomóż ludziom chorym na białaczkę! W dniach od 18 do 22 kwietnia na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu odbywać się będzie rejestracja potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych. Jest to już szósta akcja organizowana przez raciborskich studentów.

W Polsce, co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Organizatorzy zachęcają do rejestracji wszystkie chętne osoby, które jeszcze nie dołączyły do rejestru fundacji DKMS Polska, bądź jakiejkolwiek innej bazy potencjalnych dawców szpiku.

Kto może zostać dawcą?
– każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia;
– ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
– przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego;
– pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka;
– wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Pamiętaj zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!

Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi Dawcy przechowywane są w bazie potencjalnych Dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak Dawca znajdujący się bazie – dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego Dawcy.

Jakie są metody pobrania?
– pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków);
– pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków).

Raciborscy studenci podczas wszystkich akcji zarejestrowali już ponad 770 osób. Dwie osoby z tej liczby zostały już realnymi Dawcami i uratowały życie chorym na białaczkę. W tym roku na raciborskiej uczelni przedsięwzięcie to odbywać się będzie przez 5 dni. Punkt rejestracji znajdować się będzie w budynku głównym przy ulicy Słowackiego 55. W poniedziałek, wtorek oraz czwartek studenci będą czekać na wszystkie chętne osoby od 9:00 do 16:00, natomiast środę oraz piątek w godzinach: 9:00-19:00.  Szczegółowe informacje dotyczące przebiegu akcji można znaleźć TUTAJ:(https://www.facebook.com/events/1723683644535880/?active_tab=highlights), natomiast więcej informacji o rejestracji można znaleźć TU (https://www.dkms.pl/pl/faq) .

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj