
Dnia 15 kwietnia 2016 roku na Zamku Piastowskim w Raciborzu nasi gimnazjaliści uczestniczyli, jak zresztą co roku, w 7. Przeglądzie Filmowym „Echa Katynia”. Jest to przegląd filmów poświęconych zbrodni katyńskiej, którego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej na terenie całej Polski. Podczas spotkania wprowadzenie do tematyki katyńskiej wygłosiła Pani Anna Skiendziel z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Uczniowie klasy II a zobaczyli dwa filmy. W pierwszej części był to film pt. „Zapora” w reżyserii Konrada Starczewskiego, który był dokumentem poświęconym majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu.
W drugiej części odbyła się projekcja filmu pt. „Epitafia katyńskie”, które przedstawiały krótkie portrety filmowe wybranych ofiar zbrodni katyńskiej, nie tylko oficerów, ale także naukowców, lekarzy, nauczycieli, sportowców.





![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)
![Raciborzanie współtworzą plan adaptacji miasta do zmian klimatu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Miejski-Plan-Adaptacji-do-Zmian-Klimatu-dla-Raciborza.jpg)



![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)

![Za oknem śnieg a u nas wiosennie i kolorowo, czyli Dzień Ziemi w G 5 [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2017/05/w2-218x150c.jpg)
![Uczennice Gimnazjum nr 5 laureatkami wojewódzkich eliminacji konkursu Poznajemy Ojczyznę [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/p2-1-218x150.jpg)
![Wolontariusze z Gimnazjum nr 5 rozdawali żonkile [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/IMG_9008-218x150c.jpg)

