Spotkanie w sprawie uchwały antysmogowej

15 kwietnia w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach odbyła się debata "Smog w województwie śląskim – jak uchronić mieszkańców przed tym zjawiskiem?". Spotkanie było okazją do konferencji prasowej.

W spotkaniu zorganizowanym w miniony piątek, 15 kwietnia, w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach, uczestniczyli eksperci z zakresu zanieczyszczenia powietrza, ekologii i zmian klimatycznych. Nie zabrakło także lekarzy, samorządowców i aktywistów. Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa zapowiedział powołanie zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie założeń do uchwały antysmogowej dla regionu. Konferencja prasowa z udziałem marszałka oraz prezesa ‎WFOŚiGW Andrzeja Pilota towarzyszyła debacie "Smog w województwie śląskim – jak uchronić mieszkańców przed tym zjawiskiem?".

- reklama -

– Postanowiłem powołać zespół, który przygotuje założenia do uchwały antysmogowej, ale też pojedzie do gmin i będzie prowadził akcję edukacyjną. Najwyższy czas przekonać wszystkich – samorządy i mieszkańców do walki o zdrowie nasze i kolejnych pokoleń. Dzisiaj wszyscy mówią o problemie niskiej emisji, o smogu, ale trzeba zacząć działać od podstaw, bo efekty tej pracy nie przyjdą z dnia na dzień, a skutki przekładają się na długość i jakość życia – przekonywał marszałek Wojciech Saługa.

 

Pierwszym działaniem w tym aspekcie było wysłanie do 167 gmin z regionu ankiety. Miała ona na celu określenie świadomości o kwestii smogu oraz zebranie informacji od władz gmin, czy dysponują planami a także programami walki z niską emisją.  Do tej pory odpowiedź zwrotną w tej sprawie odesłało 87% gmin – zdecydowana większość deklaruje wsparcie w walce z tym problemem.

Debata była okazją do poruszenia tematów związanych m.in. z skutkami zanieczyszczenia powietrza, które wpływają na zdrowie i życie ludzi, technikami efektywnego i jak najmniej szkodliwego dla środowiska palenia węglem w domowych kotłach a także programów wsparcia walki z niską emisją. Zdaniem ekspertów problemu nie rozwiąże tylko i wyłącznie zakaz palenia węglem, ale przede wszystkim respektowanie norm jakości węgla oraz standardów emisyjnych kotłów.

– Od wielu lat dostrzegamy problem niskiej emisji i staramy się z nim walczyć, ale potrzeba systemowych rozwiązań, bo najbardziej cierpią z tego powodu mieszkańcy regionu. W ciągu ostatnich pięciu lat 1,5 mld zł zostało na ten obszar przeznaczonych z czego 480 mln na walkę z niską emisją. To potężne środki, ale brakowało koordynacji działań. Dysponujemy nie tylko funduszami, ale też innymi instrumentami wsparcia np. systemem doradztwa dla gmin – powiedział prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot.

Zanieczyszczone powietrze to we współczesnym świecie jeden z najpoważniejszych problemów. Każdego roku jest ono powodem śmierci ok. 430 tysięcy Europejczyków (w Polsce ok. 40 tysięcy rocznie) a sam smog prowadzi bardzo często do wielu przewlekłych chorób, w tym nowotworów czy zawałów. Niestety Polska jest krajem, w którym zanieczyszczenie powietrza jest największe spośród krajów członkowskich Unii Europejskiej. Warto dodać, że alarm smogowy ogłaszany jest często dopiero wówczas, gdy przekroczone zostaną poziomy stężenia pyłów, jakie w krajach UE są praktycznie nieosiągalne. Powołując się na raport NIK w ciągu najbliższych lat negatywne skutki złej jakości powietrza odczują mieszkańcy województwa śląskiego oraz małopolskiego.

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

/ic/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj