Światowe Dni Młodzieży w Raciborzu – obchody na zamku

W Raciborzu obchody ŚDM na Zamku Piastowskim połączone będą z jarmarkiem rękodzieła i żywności ekologicznej. Zaplanowano je na dwa dni.

 

- reklama -

 

 

Już za dwa miesiące w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży, czyli międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Tydzień wcześniej odbędą się tzw. Dni w Diecezjach. Część obchodów będzie się również w Raciborzu, m. in. na Zamku Piastowskim. Sprawdź co będzie się działo!!!

Struktura Dni w Diecezjach zależy od charakterystyki i stylu goszczącej diecezji. Jest to czas na wzajemne poznanie, integrację, poznanie kultury i topografii danego regionu. Na tym etapie nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw, a także zaangażowania społecznego w różne dzieła i projekty przygotowane przez organizatorów.

– Obchody na Zamku Piastowskim w Raciborzu zaplanowano na dwa dni. W czwartek 21 lipca w tzw. Dzień Kultury w godz. od 9.00 do 18.00 uczestnicy ŚDM, mieszkańcy a także wszyscy chętni będą mogli zwiedzić dawną siedzibę Piastów bezpłatnie i indywidualnie, dzięki pomocy oraz wsparciu zamkowych wolontariuszy. Będzie to okazja by zobaczyć wyremontowaną kaplicę zamkową – mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu

– Tego dnia na zamku zaplanowaliśmy również Jarmark rękodzieła i żywności ekologicznej. Impreza jak zawsze odbędzie się na zamkowym dziedzińcu i będzie szeroko promowana przez patronów medialnych – lokalnych i regionalnych.  Do udziału w jarmarku Zamek Piastowski w Raciborzu zaprasza już dziś sprzedawców pamiątek, dewocjonaliów, producentów zdrowej eko-żywności, rzemieślników i rękodzielników – zachęca dyrektor Grażyna Wójcik. Zgłoszenia przyjmujemy na adres: [email protected]. Karta uczestnictwa w jarmarku do pobrania TUTAJ: http://www.zamekpiastowski.pl/files/karta_uczestnictwa_w_jarmarku_sdm_1463234576.pdf

UDZIAŁ WYSTAWCÓW W JARMARKU JEST CAŁKOWICIE BEZPŁATNY!

Warunkiem jest jedynie wypełnienie zgłoszenia i odesłania tradycyjną pocztą lub w formie elektronicznej. Informujemy, że posiadamy własne stragany, stylizowane na średniowieczne jak i dopuszczamy własne ekspozycje sprzedających, w tym sprzedaż z dziedzińca. W godzinach porannych, przed otwarciem imprezy, umożliwimy wjazd samochodami na zamkowy dziedziniec.

– W razie zainteresowania wystawców będzie możliwość ekspozycji swojego asortymentu na dziedzińcu nie tylko podczas jarmarku 21 lipca, ale również w niedzielę 24 lipca Prosimy o kontakt zainteresowane firmy na adres: [email protected] lub dzwoniąc pod numer telefonu: +48 32 414 02 33 – dopowiada Grażyna Wójcik.

– W niedzielę 24 lipca w tzw. Dzień w rodzinach w godz. od 17.00 do 22.00 na zamkowym dziedzińcu odbędzie się Wieczorny Festyn Parafialny. Na zamkowej scenie plenerowej wystąpi „Armia Dzieci” – projekt, który gromadzi ludzi z różnych pokoleń, dorosłych, młodzież i dzieci. Jest włączony w formację stowarzyszenia wiernych na prawach papieskich ICPE. Instytut Ewangelizacji Świata Misja ICPE to katolicka misja, w skład której wchodzą chrześcijanie zaangażowani w ewangelizację świata. Misja ICPE prowadzi swoją działalność poprzez ewangelizację, budowanie wspólnoty i dzieła miłosierdzia, szkoląc katolików, formując ich do posługi w Kościele i zdobywania świata dla Chrystusa. Misja ICPE zarejestrowana jako międzynarodowe stowarzyszenie wiernych na prawach papieskich, jest misyjnym ramieniem Międzynarodowej Wspólnoty Przymierza Chwała Boża. ICPE w Polsce istnieje od 1999 r. Ponadto zaprezentują się zespoły z Raciborskiego Centrum Kultury – mówi dyrektor Grażyna Wójcik.

Z kart historii Światowych Dni Młodzieży

Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem ŚDM był św. Jan Paweł II, który zgromadził młodych w Rzymie (1984, 1985, 2000), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997) i Toronto (2002). Po śmierci Jana Pawła II kontynuatorem pięknego dialogu Kościoła z młodymi i wielkim orędownikiem Światowych Dni Młodzieży stał się emerytowany papież Benedykt XVI, który przewodniczył kolejno spotkaniom w Kolonii (2005), Sydney (2008) i Madrycie (2011). Dzięki posłudze Benedykta XVI Chrystus był ciągle głoszony i adorowany przez młodych całego świata, a Kościół mógł dostrzegać swoje młode i radosne oblicze tak bardzo potrzebne współczesnemu światu.

W lipcu 2013 r. (Rio de Janeiro) z młodzieżą spotkał się papież Franciszek. On także ogłosił, że następne spotkanie młodych odbędzie się w 2016 roku w Krakowie, w Polsce. Dwa pierwsze spotkania (1984, 1985) zorganizowane z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia (1983-1984) i Międzynarodowego Roku Młodzieży (1985) nie były jeszcze Światowymi Dniami Młodzieży. To jednak one dały papieżowi impuls do podjęcia tej błogosławionej inicjatywy, która trwa do dnia dzisiejszego.

Jako datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży przyjmuje się dzień 20 grudnia 1985 r., kiedy to Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym, wobec Kardynałów i Pracowników Kurii Rzymskiej, wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe.

Celem organizowanych Dni jest przeżycie wielkiej wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchanie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów Pokuty i Eucharystii oraz radosne głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Spotkaniom towarzyszą dwa szczególne znaki podarowane przez Jana Pawła II, którymi są Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Znaki te nie tylko są z młodymi podczas ŚDM, ale non-stop krążą po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych każdego dnia.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj