Dogmat wiary katolickiej o wniebowzięciu został formalnie ogłoszony przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Manifecentissimus Deus.
Już od wieków prawda ta była w Kościele wyznawana na podstawie przypuszczenia, iż Chrystus po swojej śmierci krzyżowej zabrał również matkę do Nieba. Jednak dogmat jako objawiony przez Boga mówi, że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej.
Pamiątkę tej tajemnicy Kościół obchodzi 15 sierpnia. Jest to święto nakazane, czyli wyznawcy wiary katolickiej obowiązkowo w tym dniu uczestniczą we Mszy św. W Polsce dzień ten jest również wolny od pracy. W tradycji Kościoła w polskiego składa się Bogu dziękczynienie za osiągnięte plony oraz po Eucharystii w kościołach święci zioła i kwiaty. Potem rozstawiane są na krańcach pół i ogrodów jako symbol przynoszący urodzaje w roku następnym. Stąd nazwa tego święta – Matki Boskiej Zielnej.
W Kościele Prawosławnym i katolickim obrządku bizantyjskiego święto to było obchodzone jako Dzień Bożej Matki Maryi, a obecnie jest to święto Zaśnięcia Przenajświętszej Pani naszej Bogurodzicy według kalendarza juliańskiego dn. 28 sierpnia.
K.N.
Wiele osób lekceważy sobie udział we Mszy św. w świętonakaane. Wiarę trzeba traktować poważnie. Tu nie ma taryfy ulgowej. Jedynie choroba lub inne nieszczęście zwalnia nas z tego 0bowiązku.