W raciborskim muzeum jak na Jagiellonce. Nowa wystawa

0

Raciborskie muzeum zaprasza na wystawę która sprawi, że pokochasz… matematykę. Eksponaty przyjechały z Krakowa, z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dziś (5 stycznia) o godz. 17:00 w Muzeum w Raciborzu przy ul. Gimnazjalnej 1 odbędzie się inauguracja wystawy „Wszystko… jest liczbą”.

- reklama -

Zawsze myślałeś, że matematyka to tylko oderwane od rzeczywistości liczby, wzory i rysunki? Odwiedzając wystawę interaktywną w raciborskim muzeum, która przyjechała z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przekonasz się, że matematykę łatwo znaleźć wokół nas, i że znajduje ona praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach aktywności człowieka.

O tym, że matematyka jest obecna w otaczającym nas świecie, wiedziano już 2500 lat temu – stwierdzenie „Wszystko jest liczbą” powstało w krotonie, w szkole założonej przez słynnego Pitagorasa. Osoba odwiedzająca wystawę może stać się na chwilę renesansowym malarzem studiującym zasady perspektywy, uczniem Pitagorasa odkrywającym przy pomocy monochordu matematyczne zasady tworzenia akordów muzycznych czy geografem odkrywającym tajniki projekcji kartograficznych. Na wystawie można też poznać rozkosze „łamania głowy”, rozwiązując zagadki geometryczne i topologiczne. Nasz świat staje się coraz bardziej cyfrowy. oznacza to, że matematyki używamy na co dzień – wykonując przelew bankowy, kupując coś w sklepie, oglądając film w kinie czy słuchając muzyki.

Te i wiele innych zagadnień (nieraz bardzo zaskakujących) związanych z otaczającymi nas liczbami zaprezentowano nie tylko poprzez opisy, ale także w formie eksperymentów, które odwiedzający wystawę może samodzielnie przeprowadzić.

Autor scenariusza i kurator wystawy – dr Maciej Kluza.

Konsultacja naukowa:

dr Krzysztof Ciesielski – Instytut Matematyki UJ

dr Zdzisław Pogoda – Instytut Matematyki UJ

dr Anna Widur – Studium Pedagogiczne UJ, doradca metodyczny Miasta Krakowa

oprc. /mh/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here