Międzynarodowa grupa przestępcza przemycała ludzi z krajów arabskich

międzynarodowa grupa przestępcza akt oskarżenia

Akt oskarżenia wobec pięciu członkom zorganizowanej grupy przestępczej to efekt śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

- reklama -

Raciborscy pogranicznicy prowadzili śledztwo pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Wniesiony 30 grudnia do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia wobec pięciu mieszkańców Małopolski jest zwieńczeniem wielomiesięcznej pracy funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Prokuratury Krajowej.

Zarzuty dotyczą udziału w zorganizowanej międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji cudzoziemcom pochodzącym z państw arabskich. Wśród oskarżonych są zarówno organizatorzy transportu jak i kierowcy, którzy na procederze zarabiali około 1200 złotych za każdy przewóz cudzoziemców do krajów Europy Zachodniej.

Wcześniej w tej sprawie zasiadło na ławie oskarżonych dwanaście osób, Syryjczyków i Polaków. Wszystkim im zasądzono kary bezwzględnego pozbawienia wolności, kary pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz wysokie kary grzywny.

Grupa działała od lipca 2014 roku na terytorium kilku państw: Austrii, Węgier, Czech, Słowacji, Niemiec oraz Polski. Szlak przerzutu nielegalnych migrantów wiódł tzw. „szlakiem bałkańskim. Po przybyciu na terytorium Austrii, Węgier oraz Słowacji cudzoziemcy byli przerzucani do Polski i umieszczani w Krakowie. W tym celu wynajmowano specjalne mieszkanie. Następnie samochodami osobowymi i busami byli oni przewożeni w głąb Europy Zachodniej, głównie do Danii, Niemiec i Holandii.

Do rozbicia gangu i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej jego członków przyczyniła się także ścisła międzynarodowa współpraca z organami Policji Republiki Austrii, Węgier, Słowacji  oraz Republiki Federalnej Niemiec.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here