Krzyżanowice: Przez zabawę do wiedzy [ZDJĘCIA]

Uniwesytet Dziecięcy Krzyżanowice 2017

W Krzyżanowicach obyły się kolejne zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego. Jakie ma to znaczenie dla ekologii?

- reklama -

Studenci Krzyżanowickiego Uniwersytetu Dziecięcego rozpoczęli ferie od… solidnej dawki nauki. Zajęcia pt. „Gazowy zawrót głowy”miały na celu przekazanie dzieciom podstawowych informacji na temat  właściwości dwutlenku węgla, tlenu, wodoru, helu i azotu. Nikt jednak nie marudził, że chemia jest nuda i trudna, a zdobywana wiedza jest nie potrzebna. Wręcz przeciwnie, sympatyczni animatorzy przygotowali ciekawe eksperymenty, które ułatwiły słuchaczom zrozumienie omawianych zagadnień i pozwoliły im wcielić się w rolę naukowców.

Jakie jednak korzyści mogą wyniknąć z takich zajęć dla stanu naszego środowiska? Na pierwszy rzut oka atrakcyjne zajęcia są przede wszystkim ciekawą formą spędzenia czasu, a także mogą zachęcić najmłodszych do pogłębiania swojej wiedzy zarówno podczas lekcji w szkole, jak i samodzielnie, ale … co dalej?

W ostatnim czasie w mediach, samorządach, szkołach i domach wiele mówi się na temat smogu i niskiej emisji. Jedni narzekają, że nie ma czym oddychać, inni przestrzegają przed długotrwałymi konsekwencjami wdychania zatrutego powietrza, jeszcze inni proponują mniej lub bardziej sensowne sposoby walki z tym zjawiskiem lub rozkładają ręce mówiąc, że bez inwestycji i wsparcia najbiedniejszych mieszkańców nic nie da się zrobić… Jednak mało kto potrafiłby wyjaśnić, czym właściwie jest smog, skąd się bierze i jak konkretnie wpływa na stan naszego zdrowia i środowiska przyrodniczego. Czasem nawet trudno nam zrozumieć wypowiedzi ekspertów, którzy próbują nam przekazać cząstkę swojej wiedzy.
Z drugiej strony – przyzwyczajenia dorosłych są często tak silne, że żadne przestrogi czy zakazy nie są w stanie skłonić ich do zmiany postępowania.

I tu właśnie do akcji wkraczają…dzieci i młodzież. Po pierwsze, ich ciekawość świata umożliwia im stosunkowo szybkie przyswajanie nowych wiadomości, które w przyszłości mogą zaowocować rozwojem kariery naukowej, ale przede wszystkim – przyczynią się do lepszego rozumienia zjawisk, które bezpośrednio wpływają na jakość życia i stan przyrody. A trudno przecież świadomie podejmować działania proekologiczne bez zrozumienia podstawowych procesów zachodzących w otaczającym nas świecie – zarówno naturalnych, jak i tych, do których przyczynia się człowiek.

Po drugie zaś, dzieci mają ogromny wpływ na postępowanie swoich rodziców i krewnych. Chyba każdy znak kogoś, kto np. rzucił palenie ze względu na dobro dziecka lub zaczął wraz z nim uprawiać sport. Właśnie z tego powodu wiele inicjatyw, chociażby na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym regionie, obejmuje działania adresowane do najmłodszych mieszkańców. Przykładem mogą być konkursy plastyczne zorganizowane w Rydułtowach i Godowie w ramach projektu: „Gmina bez smoga” czy akcje zaplanowane przez organizatorów subregionalnego projektu „Gmina z (dobrą) energią”. Wszelkie konkursy, festyny, warsztaty i pokazy eksperymentów mają więc ogromne znaczenie – nie tylko dla ich uczestników.

Krzyżanowicki Uniwersytet Dziecięcy powstał w październiku 2015 roku z inicjatywy Grzegorza Utrackiego, wójta gminy oraz Władz Wyższej Szkoły Humanitas. Jego głównym sponsorem jest GAZ-SYSTEM S.A.

wfosigw katowice

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:ekologia portal

/kc/
fot. krzyzanowice.pl

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here