Dworzec PKP w Pietrowicach Wielkich. Historia i przyszłość [ZDJĘCIA]

dworzec pkp pietrowice wielkie 2016

W 2000 roku ze stacji Pietrowice Wielkie odjechał ostatni pociąg osobowy. Teraz jest nadzieja na przywrócenie do życia dworca PKP.

1 stycznia 1855 roku otwarto linię kolejową nr 177 łączącą Racibórz i Głubczyce. Równocześnie funkcjonowanie rozpoczęła zlokalizowana przy niej stacja w Pietrowicach Wielkich, do 1945 roku nosząca nazwę Groß Peterwitz. W 1896 roku linia 194 połączyła Pietrowice Wielkie z Kietrzem.

Ostatni pociąg osobowy z Pietrowic Wielkich do Kietrza odjechał latem 1993. Między tymi miejscowościami jeździła wtedy jedna para pociągów dziennie. Dwadzieścia lat wcześniej w rozkładzie jazdy znajdowało się siedem par takich pociągów. Ostatecznie ruch pasażerski w Pietrowicach Wielkich zamarł w 2000 roku wraz z zawieszeniem kursowania pociągów z Raciborza do Racławic Śląskich.

- reklama -

Aktualnie na liniach przebiegających przez Pietrowice Wielkie odbywa się niewielki ruch towarowy. Na stacji kierunek zmieniają składy jadące do Kietrza, a po zakończonym niedawno remoncie fragmentu linii 177 mijają ją pociągi jadące do Baborowa.

Być może niedługo na stacji znajdzie się kawiarnia dla mieszkańców, sale zabaw, ćwiczeń i pracy twórczej czy pomieszczenia dla firm. 30 stycznia gmina Pietrowice Wielkie złożyła wniosek o dofinansowanie realizacji projektu ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 dla działania „Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych”. Chodzi o projekt adaptacji zdegradowanego budynku dawnego dworca na centrum usług społecznościowych i zakup jego wyposażenia.

W budynku miałyby się znaleźć: biuro informacji, sala pracy twórczej, kawiarnia dla mieszkańców, aneks kuchenny, sala zabaw dla dzieci, sale do ćwiczeń fizycznych i do rehabilitacji, zaplecze szatni z węzłami sanitarnymi, przestrzeń ekspozycyjno-edukacyjna, pomieszczenia biurowe dla nowo powstających przedsiębiorstw, sala konferencyjna i zaplecze socjalno-sanitarne. Nowo powstała infrastruktura byłaby udostępniana mieszkańcom bezpłatnie.

W galerii poniżej, oprócz wizualizacji budynku po modernizacji, można zobaczyć archiwalne zdjęcia stacji i stare rozkłady jazdy.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Niemal wymarzona perspektywa obiektu dworca w Pietrowicach. Do tego jeszcze wzmianka, iż z wszystkiego będzie można korzystać bezpłatnie. Kto więc będzie utrzymywać ten budynek i pokrywać jego eksploatację?
    Oczekuję odpowiedzi na forum tego portalu od wójta Pietrowic W. Dziękuję.
    Raciborzanin

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here