Gdy internet staje się przekleństwem…

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy w Polsce po raz 13. Wciąż jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że internet to nie tylko szansa, ale także sporo zagrożeń, zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników.

 

- reklama -

Do autobusu wsiada młoda matka z dzieckiem w wózku i jej koleżanka. Zajmują miejsce, po czym kobieta wręcza swojemu synkowi telefon, „żeby grzecznie siedział” oraz opowiada swojej towarzyszce, jak to jej Adaś świetnie radzi sobie z obsługą smartfona…
Aż 64% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat korzysta z urządzeń mobilnych, z tego 1/4 robi to codziennie. 27% dzieci pomiędzy 10 a 15 rokiem życia w weekendy spędza w sieci od 2 do 4 godzin dziennie, a 13% – ponad 4 godziny. Prawie 1/3 młodzieży w wieku 15-19 lat przynajmniej raz w życiu otrzymała wiadomość zawierającą zdjęcie lub film przedstawiające „nagą lub prawie nagą osobę”. Dla 36% z nich „bohater” takiego materiału był kimś zupełnie obcym. Wśród ankietowanych dziewcząt odsetek tych, które otrzymały fotografie lub nagrania od nieznajomych wynosił ponad 40%.
Statystyki mogą budzić zdumienie i niepokój wśród rodziców i opiekunów, ale celem rozmaitych badań nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w sieci nie jest przecież straszenie dorosłych i przekonywanie, że internet sam w sobie jest czymś złym. Przeciwnie – dostępne opracowania oprócz liczb, zawierają często praktyczne wskazówki na temat zapobiegania potencjalnym i rzeczywistym zagrożeniom. Często bowiem rodzice i opiekunowie nie zdają sobie sprawy, że sami pośrednio przyczyniają się do całkowitego lub częściowego uzależnienia dzieci od telefonów, tabletów i komputerów. Korzystanie z tych urządzeń przez najmłodszych pozwala rodzicom zająć się pracą albo trochę odpocząć. Niestety, zbyt wczesne rozpoczęcie przygody ze światem technologii może przyczynić się do wielu problemów w późniejszym okresie. Pediatrzy ostrzegają, że zbyt wiele czasu przed komputerem wiążę się z częstszą otyłością wśród dzieci, kłopotami z koncentracją czy wadami postawy. Do tego dochodzi ryzyko natrafienia na treści nieodpowiednie dla młodych użytkowników – przy czym (przynajmniej na poziomie deklaracji) większość z nich trafia na takie materiały przypadkowo.
Czy zatem powinniśmy odebrać dzieciom tablety i telefony, a komputer udostępniać jedynie podczas odrabiania zadań domowych?
Zdecydowanie nie! Okazuje się, że poza buntem i złością na rodziców, nie osiągniemy w ten sposób zbyt wiele, bo nasze pociechy bardzo często korzystają z internetu u znajomych lub w szkole. Najlepszą receptą może być „zwykła” rozmowa z pociechą oraz budowanie w niej poczucia, że w razie kłopotów zawsze może się do nas zwrócić o pomoc. A pretekstem do takiej pogawędki może być chociażby obchodzony dziś Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze”, a jej celem jest zwrócenie uwagi na potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać do swojego rozwoju oraz uświadomienie wszystkim korzystającym z sieci, że każdy jest odpowiedzialny za to, co i jak robi w wirtualnej przestrzeni.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017
/kc/

Korzystałam m.in. z raportów Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej: Dzieci Niczyje) dostępnych na stronie internetowej fdds.pl.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here