Jak pomóc osobie wychłodzonej? Te wskazówki mogą uratować życie

Mrozy zimą: Jak pomóc osobie w hipotermii - wskazówki

Niskie temperatury mogą poważnie zagrażać naszemu zdrowiu a nawet – życiu. Na hipotermię narażone są szczególnie osoby bezdomne.

Czym jest hipotermia?

- reklama -

Hipotermia to stan organizmu, w którym pojawia się znaczny spadek temperatury ciała, połączony z zaburzeniem zdolności wytwarzania ciepła. Do wychłodzenia organizmu może przyczynić się m.in. niska temperatura powietrza, szczególnie w połączeniu z silnym wiatrem. Wychłodzeniu sprzyjać może ogólny stan organizmu człowieka – zmęczenie, głód, niedawno przebyta choroba a nawet wiek (szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci).

Wyróżnia się trzy stopnie hipotermii. W stopniu lekkim (temp. ciała spada do 32-35 stopni C) występuje uczucie marznięcia, skóra jest blada, zimna, występują dreszcze i drżenie mięśni, człowiek jest osłabiony, odczuwa niepokój i zawroty głowy. W stopniu średnim (temp. ciała 30-32 stopnie C) nasilają się objawy hipotermii lekkiej, pojawia się brak wrażliwości na bodźce i sztywnienie mięśni oraz zaburzenia świadomości. W stopniu ciężkim (temp. ciała poniżej 30 stopni C) człowiek jest w stanie bezwładności, nie odczuwa bólu, mowa jest bełkotliwa, oddech wolny i płytki, ostatecznie poszkodowany traci przytomność.

Jak pomagać?

Jeśli zauważymy osobę z objawami wychłodzenia organizmu, w żadnym razie nie powinniśmy jej zostawić samej! Po sprawdzeniu miejsca znalezienia poszkodowanego, należy założyć rękawiczki, ocenić stan ogólny osoby (przytomność i oddech) i wezwać pogotowie. Przed przyjazdem pomocy powinniśmy zabezpieczyć poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem, np. poprzez przeniesienie lub zaprowadzenie osoby do ciepłego pomieszczenia lub miejsca osłoniętego od śniegu, wiatru i deszczu oraz okrycie kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry (dodatkowo wskazane jest okrycie szyi i głowy). Jeśli ubranie poszkodowanego jest mokre, należy je zdjąć (najlepiej poprzez rozcięcie, aby jak najmniej poruszać wychłodzoną osobę), a w przypadku podejrzenia odmrożenia okolic uszów, nosa, rąk i stóp – należy rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają prawidłowe krążenie (nie wolno nam pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ może to spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry).

Osobie przytomnej możemy także podać do picia gorące napoje, najlepiej z dużą zawartością cukru (nigdy nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym – potęguje oziębienie organizmu). Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny – układamy go w pozycji bezpiecznej i stale kontrolujemy jego oddech. Jeśli dojdzie do zatrzymania oddechu – przystępujemy do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Pamiętajmy, osobą poszkodowaną zajmujemy się aż do przyjazdu pogotowia ratunkowego.

/k/
Fot. pixabay

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here