Koleje Śląskie i policja razem przeciwko pseudokibicom

0
policja

W piątek rusza runda wiosenna rozgrywek Ekstraklasy. Policja i Koleje Śląskie będą podejmowały działania, które mają zapobiec wybrykom pseudokibiców.

W województwie śląskim od Ekstraklasy do klasy okręgowej działa 121 klubów piłkarskich. W minionym roku policjanci zabezpieczali 406 meczów, w tym 43 imprezy określane jako mecze podwyższonego ryzyka. W zabezpieczenia te zaangażowanych było łącznie 32 697 policjantów. Liczba naruszeń porządku na stadionach regularnie spada, a ich sprawcy są szybko i skutecznie identyfikowani i pociągani do odpowiedzialności. W ciągu całego roku przedstawiono zarzuty 507 osobom.

Jednak działalność stadionowych bandytów nie ogranicza się jedynie do samych stadionów. Pseudokibice, pod przykrywką dopingowania swojej drużyny, handlują narkotykami, wymuszają haracze czy popełniają przestępstwa rozbójnicze. Problemem są również przejazdy na mecze i powroty. Dochodzi do zniszczeń w środkach transportu zbiorowego czy na dworcach kolejowych. Jednak nawet kiedy nie jest naruszane prawo, zachowanie pseudokibiców wpływa na obniżenie poczucia bezpieczeństwa i komfortu podróży innych pasażerów.

- reklama -

Dlatego Koleje Śląskie wraz z policją zaplanowały dodatkowe rozwiązania, które mają przeciwdziałać chuligańskim wybrykom na kolei. Do wcześniej już podejmowanych działań, takich jak np. zwiększenie obsady konduktorskiej i zwiększenie pojemności taboru, dochodzą kolejne. Będą to m.in. odmowa przejazdu danym pociągiem osobom awanturującym się, ograniczenie liczby przewożonych osób czy sprawdzanie lub sprzedaż biletów na peronie przed wejściem do pojazdu w asyście policji. W skrajnych przypadkach będzie wstrzymywany pociąg, na który czeka grupa udająca się na mecz.

W zdecydowanej większości przypadków Koleje Śląskie radziły sobie z przejazdami zorganizowanych grup kibiców bezproblemowo, jednak 11 grudnia pseudokibice jadący na mecz do Gliwic wyrządzili szkody w dwóch jednostkach, które zostały oszacowane na kilkanaście tysięcy złotych.

Nowy regulamin z zaostrzonymi przepisami wszedł w życie 1 lutego 2017 r. Łącznie w 2016 roku Koleje Śląskie odnotowały ponad 100 przypadków dewastacji pociągów. Wyrządzone szkody zostały oszacowane na kwotę ok. 250 tys. złotych.

fot. Koleje Śląskie
oprac. /kp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here