Mieszkanie w TBS nie dla każdego? Stanowisko urzędu miasta

bloki przy ul. przejazdowej

Czy wobec wyludniania miasta nie warto zastanowić się nad zmianą przepisów, aby o mieszkanie w Raciborzu mogli ubiegać się powracający z zagranicy?


Pod koniec stycznia raciborski magistrat ogłosił rozpoczęcie naboru mieszkań na wynajem, które powstaną przy ul. Przejazdowej w ramach TBS. Jak zaznaczono, preferowane będą wnioski rodzin z dziećmi, które nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu w Raciborzu i które nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania, a których dochody pozwalają na pokrycie należności z tytułu najmu mieszkania.

- reklama -

Jak się okazuje, nie wszyscy mogą się o nie ubiegać. Na naszym profilu na Facebooku napisała do nas czytelniczka, która mieszka za granicą i byłaby zainteresowana wynajmem, ale przepisy jej to uniemożliwiają. Oto treść listu: „Czy ja mieszkając za granicą a chcąc powrócić z emigracji będę mogła złożyć taki wniosek? 3 dzieci i mąż chory. Niestety w 2016 roku w Urzędzie Miasta powiedziano mi że nie spełniam kryteriów gdyż zamieszkuję za granicą. Ale gdzie mam wrócić, dokąd  żeby nie zamieszkiwać za granicą by spełniać kryteria?  Na wynajem od prywatnych osób nie będzie mnie stać, gdyż będę tylko ja pracować na utrzymanie całej rodziny. Dlaczego nie mogę złożyć wniosku na mieszkanie w Raciborzu mieszkając jeszcze tutaj w Niemczech? Przecież z dniem otrzymania tam takiego mieszkania od razu składam wypowiedzenie tutaj. Dlaczego urząd nie przygotuje jakiegoś dla byłych mieszkańców Raciborza którzy są w tej chwili na emigracji, a chcieli by wrócić, tylko nie mają gdzie? Czy ktoś mógł by się dowiedzieć w urzędzie m. czy jak wystąpię z wnioskiem o takie mieszkanie czy ma on możliwość zostać rozpatrzony pozytywnie? Biorąc pod uwagę sytuację w jakiej się znalazłam, że nie mam dokąd wrócić, a chciałabym z rodziną wrócić z emigracji i zamieszkać w Raciborzu i też ze względu na leczenie dalsze tam męża.  Tam mam większe możliwości na wyleczenie męża  gdyż było by wsparcie rodziny i przede wszystkim leczenie w J.Polskim. bardzo proszę się dowiedzieć czy mam możliwość starać się o takie mieszkanie mieszkając  za granicą. I co mogę zrobić w takiej sytuacji żeby w końcu ktoś mi pomógł z dostaniem mieszkania tam z urzędu” – napisała kobieta.

Racibórz się wyludnia, to fakt niezaprzeczalny. Władze, i to nie tylko Raciborza, są wobec tego zjawiska bezsilne. Może więc warto byłoby nagiąć przepisy, aby umożliwić takim osobom powrót? O komentarz poprosiliśmy wiceprezydent Irenę Żylak. W jej imieniu odpowiedział nam Leszek Iwulski, rzecznik prasowy raciborskiego magistratu.

Leszek Iwulski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta

W odpowiedzi na list Waszej czytelniczki chcę zauważyć, że mieszkając poza granicami naszego kraju może starać się o mieszkanie w budynkach TBS, jeśli spełnia określone warunki. Warunki te przedstawiają się następująco. Po pierwsze muszą legitymować się dochodem, który pozwoli im na utrzymanie mieszkania.  Po drugie nie mogą posiadać tytułu prawnego do innego lokalu w Raciborzu. Po trzecie nie mogą przekraczać pewnej ustalonej w ustawie górnej granicy dochodu. Po czwarte wreszcie musi mieć zatrudnienie lub zamieszkanie w Raciborzu w momencie składania wniosku i podpisania umowy. Miasto wyznaczyło także priorytety, którymi kieruje się przy rozpatrywaniu wniosków. Po pierwsze jest to termin złożenia wniosku. Po drugie jest to posiadanie przynajmniej jednego dziecka. Po trzecie jest to zamieszkanie lub zatrudnienie w Raciborzu.
 
Jeśli chodzi o przydział mieszkania komunalnego sprawa przedstawia się inaczej. W tym przypadku gmina kieruje się przepisem ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu Cywilnego z dnia 21 czerwca 2001r. (Dz.U. z 2016 poz. 1610), który mówi, że „obowiązkiem gminy jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej”. Przez wspólnotę samorządową rozumie się po prostu mieszkańców miasta Racibórz. Uzyskanie więc mieszkania komunalnego lub w zależności od dochodów mieszkania socjalnego determinowane jest ZAMIESZKANIE W Raciborzu.

 Istnieje jednak możliwość wynajęcia lokalu z zasobu miasta Racibórz dla osób, które pracują na terenie miasta, a których pracodawca złoży odpowiedni wniosek.  Po drugie istnieje także możliwość wynajęcia lokalu dla absolwentów szkół wyższych do 35 roku życia, które pracują w Raciborzu. W tych przypadkach lokale wynajmowane są na czas trwania stosunku pracy. Ostatnią możliwością jest udział w przetargu na wynajęcie lokalu powyżej 80 metrów kw.

Paweł Strzelczyk

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here