ABC czytelnika raciborskiej biblioteki

ksiazka

Gdzie się zapisać, jak przedłużyć termin zwrotu i jak zaproponować książkę, której nie ma w zbiorach – o udogodnieniach przypomina raciborska biblioteka.

Raciborska biblioteka zachęca do zapisów. Czytelnikiem może zostać każdy, a zrobić to można w prostu sposób. Wystarczy przyjść do dowolnego oddziału lub filii, okazać dowód osobisty lub legitymację szkolną, zapoznać się z regulaminem i odebrać kartę biblioteczną. Jednorazowy koszt jej wyrobienia to 5 zł. Dzięki karcie można bezpłatnie wypożyczać zbiory we wszystkich raciborskich bibliotekach, a ponadto uprawnia ona do korzystania ze zniżek w ramach projektu „Kto czyta, korzysta podwójnie”.

Każdy czytelnik może sprawdzić terminy zwrotów, logując się na swoje konto. Istnieje również możliwość wyszukania książki w katalogu on-line. Jeśli książka jest dostępna w wypożyczalni, można ją zamówić. Natomiast jeśli jest wypożyczona przez innego czytelnika, można ją zarezerwować. Na odbiór zamówienia jest pięć dni. Konto on-line daje również możliwość samodzielnego przedłużenia terminu zwrotu książki czy filmu – oczywiście pod warunkiem, że inny czytelnik nie zamówił danej pozycji wcześniej. Można to zrobić maksymalnie pięć razy. – Ty decydujesz o tym, jak to zrobić: osobiście, telefonicznie, poprzez wiadomość wysłaną z katalogu on-line lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Możesz również samodzielnie przedłużyć termin zwrotu poprzez katalog OPAC – tłumaczy biblioteka.

- reklama -

Raciborska biblioteka przypomina również o usłudze „Zaproponuj tytuł”. Każdy czytelnik może wypełnić formularz na stronie internetowej, podając tytuł i autora ciekawej książki, czasopisma, filmu lub płyty CD, a także adres e-mail. W 2016 roku z opcji skorzystało 61 osób, które zamówiło łącznie 385 zbiorów (rekordzista „poprosił” bibliotekę o zakup aż 85 tytułów).

Szczegółowe informacje o wszystkich udogodnieniach, jakie proponuje swoim czytelnikom raciborska biblioteka, można znaleźć na stronie www.biblrac.pl w zakładce „ABC czytelnika”.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here