Raciborski półmaraton charytatywnie. Co słychać u Magdy, Wiktorii i Jurka?

wiki i jurek ii rafako polmaraton raciborz

Rafako Półmaraton Racibórz to nie tylko wielkie wydarzenie biegowe. Podczas obu edycji zbierano pieniądze dla niepełnosprawnych dzieci.

Podczas pierwszego raciborskiego półmaratonu z zawodnikami biegli członkowie Fundacji Spartanie Dzieciom, zbierając pieniądze dla Magdy Główki. Magda to 16-latka, która od urodzenia cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe. Wymaga ciągłej i intensywnej rehabilitacji oraz specjalistycznego sprzętu. Uzbierano wtedy łącznie 16 tysięcy złotych – 10 tys. zł pochodziło ze sprzedaży pakietu startowego nr 1, a 6 tys. zł znalazło się w puszkach. Ewa Główka, mama Magdy, podkreśla, że pomoc była nieoceniona. – Dziękujemy wszystkim biegaczom oraz Spartanom, którzy przyczynili się do zbiórki. Dzięki uzbieranym pieniążkom nasza Magda otrzymała specjalistyczne pasy samochodowe. Pojechaliśmy na obozy rehabilitacyjne – opowiada.

Wydźwięk charytatywny miała też druga edycja. Zbierano pieniądze na leczenie i rehabilitację 15-letniej Wiktorii i 23-letniego Jurka z Raciborza, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich, ale mają wielką szansę na to, żeby chodzić. Również uzbierano 16 tys. zł, dzięki czemu oboje rozpoczęli regularną rehabilitację. Wiktoria jest po pierwszej, udanej operacji nogi. W połowie marca czeka ją kolejny zabieg. – Dzięki pieniądzom z półmaratonu mogliśmy zakupić ortezy. Teraz Wiki samodzielnie porusza się po mieszkaniu i schodzi po schodach. Mieszkamy na trzecim piętrze i wcześniej, gdy wychodziłyśmy, musiałam ją znosić na rękach. Coraz trudniej udźwignąć nastolatkę – mówi mama Wiktorii, Ewelina Zieja. Jeśli uda się operacja kręgosłupa, dziewczyna będzie samodzielnie chodzić. Przed Jurkiem Luką są jeszcze trzy operacje podcięcia ścięgien kostek, kolan i ud. A potem już czeka go tylko nauka samodzielnego chodzenia.

- reklama -

Kolejna edycja półmaratonu odbędzie się 27 sierpnia. I tym razem nie zabraknie akcentu charytatywnego.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here