Prezydent nie chce konkurencji dla restauratorów na rynku. Nawet najdrobniejszej

michał fita

– Wolny rynek nie jest taki świetny – twierdzi M. Lenk. Chodzi o pytanie radnego Fity o dwóch chcących sprzedawać kawę i lody z wózków. Czy rzeczywiście tacy drobni handlarze zagrażają gastronomii na rynku?

- reklama -

– Zwróciło się do mnie dwóch młodych ludzi, którzy w ubiegłym roku starali się o mobilną sprzedaż z przystosowanego do tego wózka. Jeden chciał sprzedawać w ten sposób kawę, drugi lody. Z urzędu dowiedzieli się, że trzeba określić na jakich warunkach miałoby się to odbywać. Zbliża się nowy sezon, stąd chciałem sprawdzić w ich imieniu czy te warunki są już znane – powiedział nam radny Michał Fita po dzisiejszej sesji. Wcześniej w interpelacjach skierował to pytanie do prezydenta Lenka, używając zwrotu „wolny rynek”, ale w znaczeniu ekonomicznym.

Prezydent Lenk natomiast zrozumiał ów zwrot w znaczeniu miejscowym i zareagował zdecydowanie. – Nie można komuś bezczelnie pod nos wpuszczać konkurencji – zakomunikował, mając na myśli restauratorów prowadzących swoje biznesy na rynku (centralnym miejscu miasta- red.). To samo dotyczy bulwarów nadodrzańskich, gdzie także w sezonie koncesjonowany przedsiębiorca prowadzi małą działalność gastronomiczną. Podmioty te płacą czynsz, podatki. Jak wyraził się prezydent, wolny rynek (w znaczeniu ekonomicznym – red.) nie jest wcale taki świetny i trzeba go pilnować. W dyskusji przypomniano także spory o opłaty dla handlujących w miejscach do tego nieprzeznaczonych, które toczyły się w nieodległej przecież przeszłości.

Żeby jednak nie było, że prezydent stoi na straży interesów przedsiębiorców i zwalcza podobne inicjatywy. Sam pomysł tego typu działalności uznał za interesujący. Aby jednak nie stwarzać pola do kolizji, proponuje by prowadzić ją w miejscach gdzie by się przydała, a które są tego pozbawione. Najlepszy przykład to park Roth czy generalnie wszystkie inne parki, ściągające w ładne dni rzesze mieszkańców. Włącznie w parkiem zamkowym, z wyłączeniem bulwarów rzecz jasna…

/ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here