Otwarcie wystawy Art-Postal [ZDJĘCIA]

Art Postal RCK Racibórz

Autorami są dwaj plastycy. Jean-Marc Dublé z Roanne z Francji oraz Michał Justycki, pracownik RCK, którzy nie znając się osobiście, korespondowali przez rok przy pomocy prac plastycznych: malowideł, kolaży, rysunków.

Zakończeniem projektu pod nazwą Art-Postal był uroczysty wernisaż w środę 5 kwietnia, podczas którego przybyli goście mogli obejrzeć i ocenić efekty korespondencji, plastyczne listy, które od autorów poza niewątpliwym talentem wymagały niezwykłej cierpliwości. Tłumacz języka migowego był potrzebny, gdyż artysta, Michał Justycki, jest człowiekiem niesłyszącym i na jego specjalne zaproszenie na sali znalazło się wielu gości niesłyszących. Podczas wernisażu Janusz Zbiegieł zaprezentował w oryginale kilkanaście piosenek z repertuaru m.in. Jacquesa Brela, Serge’a Lama, Serge’a Reggiani i Gilberta Bécaud.

- reklama -

Wernisaż odbył w sali kameralnej RCK RDK przy ulicy Chopina 21. Od 6 do 25 kwietnia wystawę można zobaczyć w Galerii OBOK Raciborskiego Centrum Informacji (ul. Długa 2).

Michał Justycki

Absolwent Instytutu Dekoracji Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu oraz Wydziału Malarstwa i Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie studiuje podyplomowo Historię Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest pomysłodawcą i organizatorem wystaw plastycznych dla osób niesłyszących oraz idei Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Tworzę, więc jestem”. Brał udział w wielu plenerach artystycznych osób niesłyszących w Polsce i za granicą. Współzałożyciel Grupy Artystów Głuchych. Obecnie zaangażowany jest w projekt Muzeum Śląskiego „Nie jestem już psem” dla osób niesłyszących. Jest instruktorem malarstwa w Raciborskim Centrum Kultury.

WYSTAWY

2012 – wystawa Grupy Artystów Głuchych, Warszawa

2013 –,,Ja i sztuka“, Zabrze

2013 – ,,Widzę, nie słyszę, tworzę“, Poznań

2013 –,,Cięta miłością“, Katowice .

2013 – wystawa Grupy Artystów Głuchych, Sankt-Petersburg i Moskwa

2014 – Centrum Art-Plus, Kraków, Mysłowice, Czeladź

2014 – ,,Ja i sztuka“, Zabrze

2014 – wystawa Grupy Artystów Głuchych, Budapeszt

2015 – wystawa Grupy Artystów Głuchych, Opole

2016 – wystawa Grupy Artystów Głuchych, Szczecin

2017 – „Ludzie z gumy“ Katowice

Jean Marc Dublé

Od ponad 30 lat Jean-Marc Dublé odkrywa barwy, teksturę, kolaże, rysunki w jednym, jedynym kierunku – w stronę HUMORU. Dlatego też nigdy wcześniej nie przedstawiał się jako artysta. Pomimo licznych prac, woli mówić o sobie jako amatorze sztuki.

Od 1990 roku jego dzieła były wystawiane w wielu miejscach we Francji. Dzięki tym wystawom, jakość Jego pracy została bardzo doceniona. Jean-Marc lubi drwinę, sprzeniewierzenie. Ciągle bawi się w ten sposób tekstami literackimi lub dziennikarskimi, które zmienia, dodając rysunki. Jego sztuka nie jest pozbawiona techniki, a jego prace posiadają ogromną osobowość. Działalność artstyczna obejmuje przede wszystkim malarstwo, rysunek oraz kolaż, a nawet zahacza o rzeźbę.

WYSTAWY:

1990 – Galeria „La Primavera” – Auxerre

1992 – Biennale Sztuki Współczesnej „OFF” – Lyon

1993-1995 – Festiwal „Les Arts de la Table” – Roanne

1997 – Galeria „Garage” – Paryż

1998 – Galeria „L” – Saint-Etienne

2003 – Festiwal „Art dans la rue” – Saint-Etienne

2005 – Wystawa wspólna w Galerii „4 coins” – Roanne

2009 – Wystawa w „Le Victor Hugo” – Lorient

2012 – Wystawa we współpracy z Galerią ” Bernard Ceysson” – Perreux

2014-2015 – Ilustracja 3 książek angielskiego poety Briana Franklina

Fot. RCK

oprac. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here