Policja radzi, jak bezpiecznie spędzić święta

Policja Racibórz: Bezpieczne święta

W okresie świąt Wielkiejnocy na ulicach wszystkich miast pojawi się więcej policjantów… Ale o swoje bezpieczeństwo dbać możemy również sami.

– Przed nami okres przedświątecznej gorączki zakupów, biegania po sklepach, a potem czas Świąt Wielkanocnych, w czasie których odwiedzamy rodziny, najbliższych i wyjeżdżamy, by odpocząć. Zaaferowani tym wszystkim często zapominamy o najważniejszym: o szeroko pojętym bezpieczeństwie – informuje policja.

- reklama -

W okresie przedświątecznym i w okresie świąt na ulicach wszystkich miast pojawi się więcej funkcjonariuszy policji. Mundurowi przeprowadzać będą nie tylko kontrole drogowe, ale też pojawią się w okolicach centrów handlowych, dworców czy przystanków autobusowych. Nad bezpieczeństwem mieszkańców będą również czuwać nieumundurowani funkcjonariusze. Jednocześnie, przed wieloma nieprzyjemnymi lub nieszczęśliwymi zdarzeniami uchronić możemy się sami.

Bezpieczeństwo w tłumie

W miejscach zatłoczonych (centrach handlowych, bazarach, środkach komunikacji publicznej) zachowajmy szczególną ostrożność, aby nie stać się ofiarą kradzieży. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Nie zostawiajmy bez opieki podręcznych toreb a torebki z dokumentami trzymajmy blisko ciała, np. pod pachą. Podczas wybierania gotówki z bankomatu, zasłaniajmy dłonią wpisywany przez nas PIN a dodatkowo – wybierajmy bankomaty dobrze oświetlone i nie stojące na uboczu. Jeśli musimy pobrać większą kwotę, warto, aby towarzyszył nam ktoś zaufany. Nie trzymajmy również pobranej gotówki w jednym miejscu – rozdzielając pieniądze, nawet, jeśli padniemy ofiarą kieszonkowca, nie stracimy całej kwoty.

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej, szczególnie pilnujmy swoich rzeczy. Zwracajmy również uwagę na bagaże pozostawione bez opieki i każdorazowo – informujmy o ich zauważeniu służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Bezpieczny dom

Jeśli w święta planujemy wyjazd do swoich bliskich, pamiętajmy, aby zabezpieczyć swoje mieszkanie przed kradzieżą. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Jeśli mamy taką możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkania i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego. Pamiętajmy też, aby zabezpieczyć kurki z gazem, wodą oraz dokładnie zamknąć drzwi i okna.

Bezpieczna podróż

Przed wyruszeniem w podróż własnym samochodem, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu stanu auta. W drodze ważne jest również przestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości – w końcu lepiej dotrzeć do celu kilka minut później, ale bezpiecznie i szczęśliwie. Kierowcy i pasażerowie powinni pamiętać o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w specjalnych fotelikach. Nigdy nie wsiadajmy „za kółko” po spożyciu alkoholu – nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na koncentrację i refleks kierowcy! Podczas postojów, na przykład na stacjach benzynowych, kiedy oddalamy się od samochodu, upewnijmy się, że jest on w odpowiedni sposób zabezpieczony. Swój samochód parkujmy w miejscach do tego wyznaczonych, dobrze oświetlonych i najlepiej – strzeżonych. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej – zabierzmy je ze sobą.

Bezpieczeństwo w Lany Poniedziałek

Tradycyjny „Śmigus-dyngus” powinien kojarzyć się z zabawą a nie chuligańskimi incydentami. Wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą mogą powodować naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela, za co sprawcom grozi odpowiedzialność karna. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno też odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci, w ferworze zabawy, wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

Pamiętajmy, jeżeli będziemy świadkami niepokojącego zdarzenia, sami poczujemy się zagrożeni lub staniemy się ofiarą kradzieży – nie wahajmy się zwrócić o pomoc do policjantów. W czasie Świąt Wielkanocnych, dzięki zwiększonej liczbie funkcjonariuszy, mundurowi będą sprawdzać każdy otrzymany sygnał.

publ. /k/
Fot. KPP Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here