Zamek Piastowski zaprasza na wystawę „Niezboczowy. Znikająca wieś”

nieboczowy kosciol slaskie zbiornik raciborz dolny

Dwóch fotografów – Bart Rochalski i Tomasz Karnowka. To ludzie, którzy na zdjęciach udokumentowali obraz starej wsi Nieboczowy. Ich prace można podziwiać na Zamku Piastowskim. 

Rzadko się zdarza, że z powodu wielkich inwestycji konieczne jest przesiedlenie całej miejscowości. Tak stało się ze wsią Nieboczowy, która położona jest w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Lubomia. To prawdopodobnie trzeci taki przypadek w historii naszego kraju. „Nieboczowy. Znikająca wieś” – to tytuł nowej wystawy fotografii, którą można już oglądać w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

- reklama -

Wystawa pokazuje to, co pozostało z miejscowości, która nie tak dawno wygrywała konkursy na najpiękniejszą wieś województwa. Zaglądamy do opustoszałych domów, niekiedy zdewastowanych przez złomiarzy lub efektownie zniszczonych przez wojsko wykorzystujące je do ćwiczeń.

Na zdjęciach pojawiają się również ludzie, którzy z różnych powodów nadal nie rozstali się ze swoimi domami, jak i ci którzy od lat spotykają się w tym samym miejscu, żeby przy piwie zagrać w skata. Autorami prezentowanych fotografii są – Tomasz Karnowka i Bartłomiej Rochalski. – Celem wykonanych przez nas zdjęć nie było w żadnym wypadku podsycanie emocji byłych czy też aktualnych mieszkańców Starych Nieboczów. Staraliśmy się również nie naruszyć niczyjej prywatności. Uważamy jednak, że do obowiązków fotografa należy dokumentowanie tak niezwykłych procesów jak znikanie wsi, szczególnie na jego ostatnim etapie – mówią Tomasz Karnowka i Bartłomiej Rochalski, autorzy fotografii.Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, której konsekwencją jest przeniesienie wsi zamieszkałej przez około 700 osób, to okres wielu trudnych decyzji, licznych konfliktów i emocji. Oficjalnie od 1 stycznia 2017 r. Nieboczowy posiadają nową lokalizację, kilka kilometrów na południowy – wschód od miejsca, które dzisiaj jest już nazywane Stare Nieboczowy lub Nieboczowy Uroczysko.

Wystawę na zamku można oglądać codziennie, od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: [email protected]

fot. Katarzyna Przypadło

oprac. /mh/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here