Roman i Anna Flurowie z Raciborza wyróżnieni w rolniczym konkursie

krus

W katowickim KRUS wybrano najlepszych rolników prowadzących bezpieczne gospodarstwo rolne. II miejsce przyznano małżeństwu Romanowi oraz Annie Flurom z Raciborza, zajmującym się produkcją roślinną, uprawą zbóż oraz warzywnictwem w gruncie i sadownictwem.

- reklama -

W katowickiej siedzibie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego  wyłoniono zwycięzców regionalnego etapu XV Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Troje właścicieli będzie rywalizowało dalej w etapie wojewódzkim, o możliwość udziału w finale ogólnopolskim, w którym główną nagrodą jest ciągnik rolniczy marki Ursus.

Konkurs organizowany jest od 2003 roku przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencją Nieruchomości Rolnych, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Państwową Inspekcją Pracy. Nad tegorocznym, jubileuszowym patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Uczestnicy konkursu musieli zaprezentować swoje warsztaty pracy i osiągnięcia zawodowe, ale także poddać swe gospodarstwa rolne profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzają komisje konkursowe złożone ze specjalistów z zakresu BHP, reprezentujący KRUS, Państwową Inspekcję Pracy, Ośrodki Doradztwa Rolniczego i Śląską Izbę Rolniczą.

W regionalnym etapie komisja oceniła ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy; stan budynków inwentarskich i gospodarczych, w tym schodów i używanych drabin oraz instalacji i urządzeń elektrycznych; wyposażenie maszyn w osłony ruchomych części, podpory i inne zabezpieczenia przed wypadkami; stan techniczny maszyn i urządzeń stosowanych w gospodarstwie; warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich; stosowanie i stan oraz jakość środków ochrony osobistej, a także rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym.

Nagrodzono 3 osoby:
– I miejsce przyznano Tomaszowi Długajczykowi z Tychów, prowadzącemu hodowlę trzody chlewnej i kur niosek, uprawiającemu zboża na obszarze 51 ha.,
– II miejsce przyznano małżeństwu Romanowi oraz Annie Flurom z Raciborza, zajmującym się produkcją roślinną, uprawą zbóż oraz warzywnictwem w gruncie i sadownictwem (6,4 ha),
– III miejsce otrzymało małżeństwo Łukasz i Izabela Korzeniowscy z Roztropic w powiecie bielskim, zajmujący się produkcją mieszaną – hodowlą bydła mlecznego oraz uprawą łąk i zbóż (16 ha).

Dwa wyróżnienie specjalne otrzymali:
– Stanisław Dzida z Goczałkowic Zdroju w powiecie pszczyńskim, uprawiający warzywa w gruncie, ale także hodujący konie pod wierzch w Ochabach w gminie Skoczów w powiecie cieszyńskim,
– Barbara Glajcar z Puńcowa w gminie Goleszów w powiecie cieszyńskim, uprawiająca zboża.

Ponadto wyróżnienia za udział w konkursie otrzymali:
– Roman Ślosarczyk z Kóz w powiecie bielskim (uprawa domowych kwiatów doniczkowych),
– Marek i Sylwia Grela z Koryczan w gminie Żarnowiec powiat zawierciański (hodowla bydła mlecznego, uprawa łąk, kukurydzy i ziemniaków),
– Andrzej Lizoń z Siemianowic Śląskich (uprawa zbóż),
– Marcin Sikora z Goleszowa w powiecie cieszyńskim (bydło mleczne, łąki, zboża),
– Jarosław Filozof z Kotkowa w gminie Wielowieś w powiecie gliwickim (trzoda chlewna, uprawa zbóż).

Finał wojewódzki konkursu odbędzie się 27 czerwca w Muzeum Medali im. Jana Pawła II w Częstochowie.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here