PWSZ Racibórz 20. w rankingu Perspektyw

ranking perspektyw

W tym roku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu utrzymała się w najlepszej dwudziestce tego typu uczelni, ale uplasowała się o 6 pozycji niżej w porównaniu do roku ubiegłego.

- reklama -

Ranking, publikowany już po raz 18., jest potrzebny zarówno kandydatom na studia, szukającym najlepszych dla siebie kierunków i uczelni, jak i środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju „lustrem”. Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić – mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.

Polskie uczelnie sklasyfikowano w kilku kategoriach: szkoły akademickie, niepubliczne i PWSZ-y. W tej ostatniej kategorii 20 miejsce zajęła uczelnia z Raciborza. To spadek aż o 6 pozycji w porównaniem z rokiem ubiegłym. Szkoła ze wskaźnikiem WSK na poziomie 56,1 zamyka stawkę dwudziestu ocenianych jednostek (wg portalu uczelnie.student.news w Polsce działa 38 uczelni typu PWSZ). Niejako pocieszeniem może być fakt, iż nie jest to największy spadek. Dla przykładu, PWSZ w Kaliszu, która od 10 lat niezmiennie plasowała się w czołowej trójce, w tym roku w ogóle nie została sklasyfikowana.

Przy ocenie brano pod uwagę prestiż (10%), absolwentów na rynku pracy (25%), siłę naukową (35%), warunki kształcenia (10%), innowacyjność (5%) oraz umiędzynarodowienie (15%). Pod względem prestiżu nie jest źle, Racibórz wyprzedził nawet szkoły z Białej Podlaskiej i Jarosławia, odpowiednio – lidera i wicelidera całego zestawienia. Nie najgorzej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o absolwentów na rynku pracy (środek stawki), warunki kształcenia (wysokie 6 miejsce) i umiędzynarodowienie. Na wyniku zaważyły ostatnie pozycje wśród 20 ocenianych szkół w kategorii innowacyjność oraz siła naukowa.

Raciborska uczelnia w latach 2011-2012 nie była brana pod uwagę. W 2013 roku wskoczyła na 15. miejsce, zaś w 2014 na 10. Najwyżej była w roku 2015, kiedy to została sklasyfikowana 9. pozycji. W roku 2016 nastąpił spadek na 14 miejsce, zaś w 2017 – na 20.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here