Rolnicy z Raciborza laureatami konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Rolnicy z Raciborza laureatami konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Anna i Roman Fiurowie prowadzą gospodarstwo rolne od kwietnia 2016 roku. Wojewódzka Komisja Konkursowa przyznała im drugie miejsce. 

Rozstrzygnięto finał etapu wojewódzkiego XV Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowanego przez Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie. Laureat będzie reprezentował województwo śląskie w finale ogólnopolskim, w którym główną nagrodą jest ciągnik rolniczy ufundowany przez prezesa KRUS, Adama Sekścińskiego.

- reklama -

W tym roku do konkursu w województwie śląskim zgłosiło się 38 właścicieli gospodarstw rolnych. Zgodnie z zasadami rywalizacji, do etapu wojewódzkiego XV Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, zakwalifikowano 6 indywidualnych gospodarstw rolnych – laureatów etapów regionalnych.

Wojewódzka Komisja Konkursowa z udziałem specjalistów KRUS, Okręgowej Inspekcji Pracy, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Śląskiej Izby Rolniczej, dokonała wizytacji 6 gospodarstw. Stwierdzone zagrożenia udokumentowano na wymaganym „Arkuszu oceny gospodarstwa”.

W wyniku obrad i podsumowania punktacji, Komisja ustaliła kolejność 3 pierwszych nagrodzonych miejsc i wyłoniła zwycięzcę, który reprezentować będzie województwo śląskie podczas centralnego finału. Komisja przyznała również 3 równorzędne wyróżnienia.

W tym roku zwyciężył Arkadiusz Parkitny z miejscowości Konieczki w gminie Panki, w powiecie kłobuckim. Laureatami tegorocznego konkursu zostali również Anna i Roman Fiurowie z Raciborza w powiecie raciborskim, których gospodarstwo sklasyfikowano na II miejscu oraz państwo Barbara i Tomasz Długajczykowie z miasta Tychy w powiecie tyskim, których gospodarstwo w wyniku otrzymanej punktacji znalazło się na III miejscu.

Gospodarstwo państwa Anny i Romana Fiurów znajduje się w Raciborzu. Prowadzą gospodarstwo rolne zaledwie od 21 kwietnia 2016 roku. Pan Roman, przejął je od rodziców, od dziecka pomagał podczas pracy w gospodarstwie. Młodzi rolnicy pracują na 36 hektarach. Na tej powierzchni zajmują się uprawą warzyw pączkowych takich jak: por, szczypior, cebula czy rzodkiewki, a także uprawą zbóż: pszenicy, rzepaku i kukurydzy. Gospodarstwo wyposażone jest w ciągniki rolnicze, przyczepy, opryskiwacz, kombajn do zbioru roślin okopowych oraz w podstawowe maszyny do prac polowych. Cały sprzęt utrzymany jest w czystości. Jest na bieżąco remontowany i poprawiany, tak by wyglądał estetycznie i nie zagrażał bezpieczeństwu osób, które z nimi pracują.

Fot. SP Racibórz

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here