W starostwie zadowoleni z tegorocznych naborów do szkół ponadgimnazjalnych

edukacja

Choć nie udało się utworzyć tylu oddziałów co planowano, władze powiatu nie narzekają, wręcz przeciwnie. Wicestarosta Marek Kurpis cieszy się, że podległe mu szkoły wciąż są atrakcyjne i przyciągają uczniów spoza powiatu raciborskiego. A także, że więcej uczniów wybiera kształcenie zawodowe niż ogólniaki.

- reklama -

W tegorocznym naborze elektronicznym do szkół podległych powiatowi zakwalifikowało się 1054 uczniów. Do szkół ostatecznie przydzielonych zostało 969 uczniów (Liceum Plastyczne nie brało udziału w naborze elektronicznym).

Łączna liczba uczniów w klasach pierwszych wraz ze wspomnianym „plastykiem” (bez uczniów drugorocznych, nieprzydzielonych w systemie) wyniosła 987. Łączna liczba oddziałów uruchomionych to 32+1 oddział Liceum Plastycznego, w tym:

Licea Ogólnokształcące – 9 oddziałów (288 uczniów, 29,17%)
Liceum Plastyczne – 1 oddział (18 uczniów, 1,83%)
Technika – 15 oddziałów (471 uczniów, 47,72%)
Szkoły Branżowe I stopnia – 8 oddziałów (210 uczniów, 21,28%)

Na 20 planowanych do uruchomienia zawodów w technikach udało się otworzyć 18. Zainteresowania nie było jedynie jeśli chodzi o technika usług fryzjerskich i technika ochrony środowiska. W szkołach branżowych zostaną uruchomione wszystkie zaproponowane zawody.

Odpowiedzialny w starostwie za oświatę wicestarosta Marek Kurpis jest zadowolony z faktu, iż udało się utrzymać trend ściągania do nas uczniów z ościennych powiatów. 15% uczniów stanowi młodzież z powiatu rybnickiego, głubczyckiego, kędzierzyńskiego i wodzisławskiego, choć władze tego ostatniego agresywnie walczyły o to, by młodzi mieszkańcy Syryni czy Lubomi uczyły się u siebie.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here