Nowe eksponaty na wystawie o rodzinie von Ratibor

Wiktor II w otoczeniu rodziny.

Mieszkający w Niemczech raciborzanin Andreas Rim podarował Zamkowi Piastowskiemu trzy pamiątkowe fotografie związane z rodziną von Ratibor, właścicielami zamku do 1945 roku.

Na Zamku Piastowskim na stałej wystawie o rodzinie von Ratibor, właścicielach zamku do 1945 roku, znalazły się trzy nowe eksponaty. Są to fotografie podarowane przez Andreasa Rima – mieszkającego od wielu lat w Niemczech raciborzanina.

- reklama -

Na pierwszym zdjęciu można zobaczyć Wiktora II Amadeusza 2. Herzog von Ratibor, 2 Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst w otoczeniu rodziny, świętującego 70. rocznicę urodzin. Druga fotografia to również Wiktor II Amadeusz 2. Herzog von Ratibor, 2 Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst, podczas swoich 70. urodzin w 1917 roku. Natomiast trzecie zdjęcie pochodzi z 1870 roku i przedstawia Wiktora I Murycego Karola Franciszka 1. Herzog von Ratibor, 1. Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst.

Nie są to pierwsze eksponaty, jakie Andreas Rim podarował raciborskiemu zamkowi. – Często nabywam zdjęcia lub obrazy na lokalnych Flohmarktach lub bazarach staroci. Ponadto mam też dobre kontakty z panem Günterem Tiggesbäumkerem, bibliotekarzem obecnego księcia Wiktora V Marcina Metternich-Sándor 5. Herzog von Ratibor, 5. Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst-Breunner-Enkervoith, który mi zawsze swoje nowe publikacje przesyła a ja z kolei przekazuję na Zamek Piastowski w Raciborzu – mówi Andreas Rim.

Stała wystawa „Książęta von Ratibor” funkcjonuje od lutego 2014. Do dziś tytułują się książętami raciborskimi, choć nie mają już w powiecie raciborskim żadnych dóbr ziemskich. Zapisali wspaniałe karty w historii Rud i Raciborza. W XIX wieku zaznaczyli swoją obecność na scenie politycznej Królestwa Prus oraz II Rzeszy. Zajmowali wiele ważnych stanowisk. Wiktor I był prezydentem pruskiej Izby Panów. Jego brat Chlodwig kanclerzem Rzeszy. Mieli na Górnym Śląsku ponad 30 tys. gruntów i dorobili się fortuny, zaopatrując w żywność górnośląską aglomerację. Z dawnego opactwa w Rudach uczynili swoją rezydencję – miejsce, które ściągało koronowane głowy i arystokratów. To na ich zaproszenie przyjeżdżał tu cesarz Wilhelm II, a wcześniej jego rodzice – książę Fryderyk i księżna Wiktoria, późniejsza cesarska para. Książę raciborski Franz Albrecht został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, był wielkim przyjacielem Polski oraz ukochanych Rud i Raciborza. Wystawa sąsiaduje z ekspozycją poświęconą tajemnicom zamku w Raciborzu, który aż do 1945 r. należał do rodziny von Ratibor.

fot. Zamek Piastowski
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here