Ulica Długa odkrywa swe kolejne skarby. Tym razem średniowieczna drewniana droga [ZDJĘCIA]

Pracownicy firmy remontującej ul. Długą chcąc wymienić rurę kanalizacyjną natrafili na elementy średniowiecznej drewnianej drogi prowadzącej od rynku w kierunku odkrytej niedawno Bramy Mikołajskiej.

- reklama -

Odkrycia dokonano w poniedziałek 7 lipca rano. Na miejscu pojawili się archeolodzy z raciborskiego muzeum. Elementy drewnianej drogi znajdują się ok. 1,5 metra pod powierzchnią. Droga prowadziła prawdopodobnie od rynku. Pracownicy muzeum nie mają wątpliwości, że pochodzi ona ze średniowiecza. Dokładny wiek będzie znany po badaniach dendrochronologicznych pobranych próbek. Przy drodze odkryto także kilka elementów skórzanych i kości zwierzęcych, z których jedna z pewnością jest narzędziem.

Przypomnijmy, kilkanaście dni temu po zerwaniu asfaltu odkryto fragmenty Bramy Południowej, tzw. Mikołajskiej (jak przyznaje pracujący przy wykopalisku Marcin Rezner z raciborskiego muzeum, bramy się w tym miejscu spodziewano, droga zaś stanowi niespodziankę). Pochodząca z początku XIII wieku brama wchodziła w skład murów otaczających miasto i jest zbudowana z cegły gotyckiej z elementami piaskowca. Ciekawym elementem jest znajdujący się przy licu bramy ukośny fragment, być może będący częścią znajdującego się tam mostu.

Na razie do końca nie wiadomo co stanie się z bramą i drogą po zbadaniu przez archeologów. Po sporządzeniu dokumentacji a przed wznowieniem remontu Długiej najprawdopodobniej zostaną one zasypane.

Brama Wielka (Mikołajska, Kozielska, Głubczycka, Przedmiejska) – nieistniejąca, jedna z trzech bram miejskich w Raciborzu. Znajdowała się u styku dzisiejszej ulicy Długiej i placu Wolności, na wysokości apteki Pod Łabędziem. Została rozebrana w 1818 roku. Wchodziła w skład murów otaczających miasto. Przez bramę wychodziło się na trakt prowadzący w kierunku Koźla, Głubczyc oraz Opawy.Za bramą na terenie obecnego placu Wolności znajdował się do 1880 targ, na którym sprzedawano bydło, stąd również nazwa bramy – Kozielska.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here