Sejmik w 300 rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

rocznica koronacji obrazu

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli rezolucję dotyczącą 300-lecia koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. „To ambasador polskości, skarbnica narodowej historii, tradycji i kultury” – podkreślono w rezolucji.

- reklama -

8 września 2017 roku to 300 rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski koronami Papieża Klemensa XVI.

1 kwietnia 1656 roku, po obronie Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego, król Jan Kazimierz złożył śluby w katedrze lwowskiej. Zawierzył Rzeczpospolitą opiece Matki Bożej Częstochowskiej, którą obrał na Królową Polski. 8 września 1717 r. za zgodą stolicy apostolskiej abp Krzysztof Szembek dokonał obrzędu koronacji papieskimi diademami. Rzym pozwolił także na używanie tytułu Królowej Korony Polskiej.

„Sanktuarium Jasnogórskie pełni wyjątkową rolę, nie tylko jako miejsce kultu religijnego, ale też jako jeden z najważniejszych materialnych skarbów narodowych naszej Ojczyzny. To miejsce odwiedzane przez pielgrzymów i turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Jasna Góra z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej to bardzo ważne miejsce na mapie województwa śląskiego, to ambasador polskości, skarbnica narodowej historii, tradycji i kultury” – czytamy w rezolucji.

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here