Opieka żłobkowa w Raciborzu na nowych zasadach

dzieci
żłobek

Na sierpniowej sesji rada miasta przyjęła uchwałę, według której podmioty prowadzące żłobek na terenie miasta Racibórz mogą liczyć na wsparcie w postaci dotacji celowej w wysokości 300 zł. miesięcznie na każde dziecko objęte opieką.

- reklama -

Podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka jest jednym z najważniejszych wyborów, jakich człowiek dokonuje w swoim życiu. Wpływa ona na każdy element naszej codzienności – na karierę zawodową, życie towarzyskie, stosunki rodzinne. Waga tej decyzji sprawia, że jest ona niezwykle trudna. Jednym z ważniejszych dylematów, przed którymi stoją przyszli rodzice jest jednoczesne zapewnienie najlepszej możliwej opieki dziecku i kontynuacja lub podjęcie pracy zawodowej, by zapewnić rodzinie życie na właściwym poziomie. Każda mama chce zadbać o to, by jej małe dziecko, w czasie gdy idzie ona do pracy, znajdowało się we właściwych rękach (coraz częściej w takiej sytuacji znajduje się także tato). Niestety taka opieka jest często kosztowna. Miasto Racibórz zdecydowało się wyjść naprzeciw tej ważnej potrzebie młodych mieszkańców miasta i zmienić zasady rządzące tzw. „polityką żłobkową”.

Na sierpniowej sesji Rada Miasta uchwaliła w tym celu uchwałę, według której podmioty prowadzące żłobek na terenie miasta Racibórz mogą liczyć na wsparcie w postaci dotacji celowej w wysokości 300 zł. miesięcznie na każde dziecko objęte opieką. Na wsparcie w tej samej kwocie mogą liczyć również podmioty zatrudniające tzw. dziennych opiekunów. Dzięki takiemu zapisowi przeważająca część mieszkańców, którzy oczekują na miejsce w żłobku (w tym roku są to 74 osoby) będzie mogła liczyć na alternatywną pieczę nad dzieckiem. Dzięki zmianom rodzice będą mieli zapewnioną profesjonalną i kompetentną opiekę nad swoją córeczką lub synkiem w relatywnie niskiej cenie, która będzie oscylować w granicach 650 zł (oczywiście włącznie z wyżywieniem dziecka). Cena ta jedynie na pierwszy rzut oka wydaje się być wysoka, ponieważ koszt najęcia niani to nawet ponad tysiąc złotych.

Nie jest to pierwsza decyzja Miasta Racibórz, która zmierza w kierunku zapewnienia gwarancji rodzicom najlepszej opieki na każdym etapie wychowania dziecka. Od dłuższego bowiem czasu Miasto stosuje również dopłaty dla rodziców, którzy zdecydowali się na umieszczenie swojego dziecka w prywatnym przedszkolu. W tym przypadku rodzice w prywatnym i w publicznym przedszkolu mogą liczyć na czesne w tej samej wysokości. Taka równość w traktowaniu podmiotów zapewniających opiekę przedszkolną sprawia ponadto, że młodzi mieszkańcy mają większy wybór, co do tego, pod czyją opieką zostawią swoje dzieci.

/ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Tytuł artykułu obudził moje nadzieje, że coś w sprawie żłobka w naszym mieście drgnie, a tu czytam o dofinansowaniu prywatnych podmiotów. Gdzie żłobek publiczny? Miejski? Taki jak działający na Słonecznej. Stałość opiekunek, pewność jakości świadczonej opieki, pełen profesjonalizm – wiem, bo już dwoje dzieci przez niego przeszło i czekam z niecierpliwością na miejsce dla trzeciego. Rozbudujcie go, są dotacje unijne na te cele. Zasady zasadami, ale działąnia się liczą! Niech obecni włodarze na mnie nie liczą!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here