Motywy bluesa – maraton muzyczny w rytmie czarnej muzyki [ZDJĘCIA]

Festiwal Motywy Bluesa 2017
Jacek Urlik - harmonijka ustna w Haze Acoustic Trio

Dziewiąta edycja raciborskiego Festiwalu Motywy Bluesa odbyła się tym razem poza murami RCK. W restauracji Młyn do późnej nocy wybrzmiewała muzyka.

- reklama -

 

W programie kilkugodzinnego grania zaplanowano występy: Retro Blues (CZ), Czesław Hibner (PL), Haze Acoustic Trio (PL), Ryszard Styła (PL), Keith Dunn (USA) & Harsh Guitar Mark (PL).

Krakowski gitarzysta jazzowy Ryszard Skała, niegdyś członek legendarnej grupy Wolna Grupa Bukowina poruszył prostotą gry i wypowiedzi. Wspomniał, że granie to praca, jak każda inna, której trzeba się poświęcić. Jednak najważniejsze, że wykonuje się ją z serca. Furorę wywołało Haze Acoustic Trio a właściwie jego harmonijkarz Jacek Urlik, który stał się przysłowiową gwiazdą wieczoru.  Z ostatnim wykonawcą Kaithem Dunn, muzykiem wielkiego formatu, zagrał Marek Wojtowicz – organizator.  Muzyk z Bostonu o głębokim bluesowym głosie i wirtuozerii na harmonijce ustnej znany jest na całym świecie. Śpiewający Keith Dunn był ukoronowaniem wieczoru, jednak szkoda, że największa frekwencja, którą notowano około 20:00 (lokal praktycznie nie miał wolnych miejsc) powolutku się wykruszała i do późnych godzin nocnych wytrwała zdecydowanie mniejsza liczba fanów czarnej muzyki.

Podczas koncertu Marek Wojtowicz wspomniał o tym, że nowa formuła, polegająca na wyjściu z murów Raciborskiego Centrum Kultury (która nie za bardzo dobrze się sprawdzała) na rzecz imprez otwartych jak ta zorganizowana w restauracji Młyn rokuje wzrostem zainteresowania niszową muzyką jaką jest blues. Ponadto organizator wspomniał o zawarciu porozumienia 3R, które ma łączyć odtąd trzy miasta Rybnik-Radlin-Racibórz aby wzajemnie się „wymieniać” publicznością.  Na dowód współpracy wręczył kilka zaproszeń na najbliższe koncerty festiwalowe w Rybniku – Chwałowicach.

Ireneusz Burek
fot. Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here