Możesz komuś uratować życie. Akcja w Nędzy

Możesz komuś uratować życie. Akcja w Nędzy
Możesz komuś uratować życie. Akcja w Nędzy

Znalezienie swojego genetycznego bliźniaka to jak trafienie w totka. Dlatego tak ważne jest, by osób wpisanych do bazy było jak najwięcej. 15 października w Urzędzie Gminy Nędza odbędzie się Dzień dawcy szpiku.

- reklama -

Akcję w Nędzy organizuje Karolina Pławecka. Wspomina wydarzenie zorganizowane kilka lat temu. Zarejestrowało się wtedy ponad 120 osób. To sporo jak na małą miejscowość. Zaskoczeni byli nawet w samej Fundacji DKMS (zajmuje się rekrutowaniem potencjalnych dawców). I najważniejsze, że są efekty! W najbliższych dniach jedna z zarejestrowanych wtedy osób będzie mogła oddać cząstkę siebie. Jej bliźniak genetyczny potrzebuje pomocy.

Kto może przyjść i się zarejestrować? Osoby w wieku 18-55 lat, zdrowe i pewne, że są gotowe na zostanie dawcą. Rejestracja polega na na wypełnieniu kwestionariusza i pobraniu specjalnym patyczkiem wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.

Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Jednym z mitów dotyczących dawstwa jest ten o metodzie poboru szpiku. – Ludzie słyszeli gdzieś, że pobierany jest z kręgosłupa, że to boli i tak dalej. To nieprawda – podkreśla Karolina Pławecka.

Sposoby poboru są dwa. 8 na 10 przypadków komórki pobierane są z krwi obwodowej. Krew dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę, gdzie separowane są komórki macierzyste i wraca do organizmu poprzez drugą rękę. Metoda ta nie wymaga hospitalizacji.

Pozostałe dwa przypadki to pobór z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy!). Od znajdującego się w narkozie dawcy pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

O metodzie ostatecznie decyduje lekarz.

Dzień dawcy szpiku w Nędzy odbędzie się 15 października w godzinach od 10.00 do 16.00 w Urzędzie Gminy Nędza przy ul. Jana III Sobieskiego 5.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here