Policja apeluje: „Jedź tak, aby brawura nie doprowadziła Cię do grobu”

Policja wypadki
Policja apeluje: "Jedź tak, aby brawura nie doprowadziła Cię do grobu"

Trwa wzmożony ruch na głównych drogach i w rejonach cmentarzy. Policjanci prowadzą akcję Znicz. 

- reklama -

 

Już podczas ostatniego weekendu zauważalny był wzmożony ruch w okolicy cmentarzy. – Intensywne opady deszczu, mokra i śliska jezdnia, porywisty wiatr i duża ilość liści na drodze, a do tego szybciej zapadający zmrok – to czynniki, które powodują dodatkowe utrudnienia. Kolejny raz apelujemy więc o zachowanie szczególnej ostrożności! Pamiętajmy o dostosowaniu prędkość do panujących warunków, zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego samochodu i stosowaniu, w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza, świateł mijania. Niestety, wielu kierowców korzysta z „automatycznego przełącznika świateł”, co w obecnych warunkach powoduje, że zamiast świateł mijania, poruszają się na światłach do jazdy dziennej. Są przez to słabiej widoczni zarówno dla kierowców jadących z naprzeciwka, jak i tych poruszających się za nimi. Przypominamy, że korzystanie z niewłaściwego oświetlenia jest wykroczeniem, za które grozi mandat i punkty karne – apeluje policja.

W najbliższych dniach – jak podkreśla policja – będzie sporo zmian w oznakowaniu, których celem jest usprawnienie płynności ruchu, głównie w rejonie cmentarzy. – Droga na co dzień będąca dwukierunkową, w okresie Wszystkich Świętych może zostać zmieniona na jednokierunkową, a nawet całkowicie wyłączona z ruchu pojazdów po to, by ułatwić poruszanie się pieszym. Przestrzegamy zatem przed jazdą „na pamięć” – ostrzega policja.

Uroczystość Wszystkich Świętych to także wzmożony ruch pieszych, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. – Bez względu na to, czy piesi znajdują się na chodniku, czy poboczu, w obszarze zabudowanym czy poza nim, drodze oświetlonej lub tam gdzie nie ma latarni – apelujemy o noszenie odblasków. Dzięki nim staniemy się widoczni dla innych uczestników ruchu już z większej odległości – podkreśla policja.

Od piątku, 27 października, na drogach województwa śląskiego doszło do 25 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 29 zostało rannych.

– Do śmiertelnego zdarzenia doszło w powiecie pszczyńskim, gdzie w wyniku czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych, zginął 20-letni kierowca. Niestety, mimo wielu apeli, za kierownicę wsiadło blisko 100 nietrzeźwych osób. Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów, bądźmy uprzejmi i cierpliwi, a podróż dla nas i naszych pasażerów będzie o wiele bardziej przyjemna i bezpieczna. Nasza kultura osobista tworzy kulturę jazdy i ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze! Aby promować zasady wzajemnego szacunku na drodze, śląska drogówka, w ramach akcji „ZNICZ 2017”, spotka się jutro z kierowcami i pieszymi. Podczas działań prowadzonych przy cmentarzu komunalnym, znajdującym się na ulicy Gospodarczej w Katowicach, mundurowi przypominać będą o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym – ostrzegają policjanci.

Fot. Śląska Policja

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here