Uchwała antysmogowa najtrudniejsza dla biednych

Dym
Dym

Obowiązująca w naszym województwie uchwała Sejmiku Śląskiego z dnia 7 kwietnia br. w sprawie zmniejszenia zanieczyszczeń atmosferycznych dymem z kominów musi być realizowana od września br.

Dotyczy ona zakazu stosowania paliw powodujących znaczną emisję do atmosfery trujących substancji i obowiązuje przez cały rok. Nie można już palić zarówno do celów przemysłowych, jak i do ogrzewania mieszkań węglem brunatnym, mułem, mokrym drewnem, a także flotokoncentratami. Szczególnie karalne jest palenie śmieciami, petami plastikowymi oraz różnymi odpadami i opakowaniami zawierającymi związki chemiczne, nawet gazetami i książkami, które przecież są drukowane.

- reklama -

Osobnym problemem jest jakość instalacji grzewczych a szczególnie kotłów c.o. Jak stwierdził Marszałek Sejmiku Śląskiego Wojciech Saługa, takich urządzeń szacunkowo w całym regionie jest ok. 700 tys., a średni koszt wymiany jednej instalacji, nie spełniającej klasy 5, wynosi ok. 10 tys. zł. Przy samej tylko wymianie kotłów trzeba globalnie ponieść koszty w wysokości 6 do 7 mln zł. Zadanie to wymaga wsparcia finansowego ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, europejskich i centralnych oraz samorządowych budżetów,a także samych mieszkańców.

Tymczasem na Śląsku jest wiele starych budynków, najczęściej piętrowych, z mieszkaniami ogrzewanych piecami. Dotyczy to szczególnie mieszkań socjalnych. Zajmują je osoby bądź rodziny o niskich dochodach i patologiczne, często z dziećmi.

Ośrodki Pomocy Społecznej w miarę możliwości przyznają w tych przypadkach dofinansowanie do opału które obecnie nie wystarcza nawet na 1 tonę wymaganego, dobrego węgla (cena 700-850 zł). Najczęściej, w zależności od ilości pokoi, w takich mieszkaniach znajduje się kilka pieców, a okres grzewczy u nas trwa co najmniej 5 miesięcy. W piecach kuchennych, gdy nie ma doprowadzonego gazu, trzeba rozpalać codziennie, przez cały rok.

Pracownicy socjalni najlepiej wiedzą, jak ci ludzie sobie radzą i czym palą najczęściej.

Kontrolę realizacji uchwały antysmogowej powierzono Straży Miejskiej. Funkcjonariusz ma prawo odwiedzić właściciela domu czy lokatora i sprawdzić, czym on pali. Jak wynika z doniesień medialnych mandaty otrzymują ci, którzy palą, czym się da, czyli śmieciami.

W przypadkach mieszkań socjalnych, gdzie do komina podłączonych jest kilka pieców, trudno stwierdzić kto z lokatorów zatruwa atmosferę.

A przecież żyć trzeba.

Do przestrzegania wymogów uchwały antysmogowej potrzebna jest większa pomoc finansowa w okresie opałowym dla biednych rodzin oraz wielu emerytów i rencistów, a także akcja uświadamiająca w zakresie ekologii.

Czy sobie z tym poradzimy?

K.N.

- reklama -

8 KOMENTARZE

 1. Rzeczywiście uchwała ta jest trudna w realizacji. Biedni nie zapłacą mandatów bo nie mają z czego.
  Zamożniejsi jak można wyczuć wieczorem i w nocy, spalają chyba jeszcze stare zapasy mułu i gorszego węgla. Dotyczy to szczególnie domów jednorodzinnych. A czym palą w celach grzewczych zakłady stolarskie ?

 2. Jak nie szkoda wam płuc to może będzie wam szkoda „gardin” czy firanek. Muszą mieć w domach 30°C w zime a potem marudzą, że drogo. Drogo to mamy w blokach bo czy chcesz czy nie musisz zapłacić i nikt się nie pyta, czy masz z czego. A za śmueci trzeba zapłacić i wynieść, też nue ma wyboru… A potem jeden z długiej czy drugi z starowiejskiej będzie udawał, że go nie stać. Weź se koc i termofor będzie taniej, albo idź do pracy to twój szef za ogrzewanie zapłaci

 3. Do Hiu
  Areszt biednego tzn. pozbawienie Go na ten czas miejsca pracy. Kto utrzyma żonę i dzieci?Tu trzeba więcej przeznaczyć dla nich dopłaty na węgiel i kontrolować.

 4. Rozsądnym wyjściem z tej sytuacji jest podłączenie starych bloków np. przy ul. C.Skłodowskiej do rurociągu ogrzewania miejskiego.
  A jak to było przed wojną gdy Racibórz był gęsto zabudowany i same piece węglowe. Jak wspominają starsi , samo miasto zamieszkiwało ok. 60 tyś. osób ? Tuż po wojnie przy każdym najmniejszym osiedlu dymiła kotłownia i do tego jeszcze kominy z ZEW?

 5. Niezła propozycja Anonima. Zamiast 120 tyś zł. z budżetu miasta przeznaczyć na zabawę usia…siusia
  z okazji memoriału Borowika, już można pociągnąć do tych bloków instalację z elektrociepłowni. To jest zadanie prioretytowe dla miasta.

 6. Ale rozgorzała dyskusja antysmogowa na tym portalu. Ciekawe czy czyta te komentarze prezydent, czy czytają radni ? To przecież są głosy mieszkańców którzy Was wybierali. A Wy to wszystko macie chyba gdzieś… Przecież sami Wiecie najlepiej. Więcej pokory i zaangażowania społecznego !

 7. Radni Miejscy opamiętajcie się. Mniej pieniędzy albo wcale nic na imprezy rozrywkowe a przeznaczyć je na lepszy opał i piece dla biednych. Inaczej nie będzie lepiej. Biedni nie mają czym palić więc nadal ładują do pieców kawałki starych, wyrzuconych mebli, różne opakowania i.t.d
  Jeżeli młodzi Raciborzanie- uczniowie, niepracujący często chodzą na piwo to niech płacą za bilety na imprezy masowe.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here