Policjanci na tropie złodziei… choinek

Kuźnia, Rudy: Akcja

Każda osoba, która dopuszcza się kradzieży choinki, musi się liczyć z karą wysokiej grzywny.

W okresie przedświątecznym, kiedy w lasach dochodzi do kradzieży drzewek i gałęzi drzew iglastych, policjanci z Kuźni Raciborskiej, wspólnie ze strażnikami leśnymi z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, prowadzą działania pod kryptonimem „Choinka”.

- reklama -

Podczas wspólnych służb, mundurowi patrolują lasy i drogi dojazdowe oraz sprawdzają miejsca sprzedaży choinek. Celem tego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie bezprawnej wycince i niszczeniu drzew, a także innym przypadkom szkodnictwa leśnego. Przy okazji, stróże prawa czuwają też nad prawidłowością wykonywanych polowań przez myśliwych oraz kontrolują przewożone drewno.

– Strażnicy leśni przypominają, że kradzież gałęzi jodłowych to nie tylko wykroczenie zagrożone wysoką grzywną, ale przede wszystkim czynnik wyrządzający ogromne straty w drzewostanie i środowisku przyrodniczym. Jodła, ogołocona z gałęzi, przez wiele lat choruje, a nawet usycha – tłumaczy policja.

Żeby handlować żywymi choinkami, ich sprzedawca musi posiadać odpowiednie dokumenty, potwierdzające legalność pochodzenia drzewek oraz zezwolenie na sprzedaż.

Za nielegalną wycinkę drzewek grozi 500 złotych mandatu. Jeśli sprawa zakończy się w sądzie, grzywna może sięgnąć nawet 5 tys. złotych.

publ. /k/
Fot. KPP Racibórz

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here