Ciekawa działalność PDK w Raciborzu (część V)

Ciekawa działalność PDK w Raciborzu
Ciekawa działalność PDK w Raciborzu.

Do cyklu corocznych, tygodniowych wieczorów koncertowych należała „Raciborska Jesień Muzyczna”, której inicjatorem i głównym organizatorem był ówczesny kierownik Wydziału Kultury MRN Jerzy Baron.

- reklama -

W latach 60-tych na scenie Powiatowego Domu Kultury odbywało się z wiele imprez i koncertów słynnych zespołów i artystów z Polski oraz sąsiednich krajów. Organizowały je Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych ESTRADA, wynajmując salę i miejscową obsługę.
Istniało wówczas też wiele zespołów amatorskich, prezentujących wysoki poziom artystyczny. Tak było również w Raciborzu.

Do cyklu corocznych, tygodniowych wieczorów koncertowych należała „Raciborska Jesień Muzyczna”, której inicjatorem i głównym organizatorem był ówczesny kierownik Wydziału Kultury MRN Jerzy Baron. Przygotowania trwały już od wiosny. Zależało nam na pozyskaniu dobrych i popularnych zespołów amatorskich z różnych regionów. Stałym gościem programu tych dni był między innymi słynny zespół jazzowy śp. Czesława Gawlika z Rybnika. Jazz wtedy był mało popularny a jednak sala była zapełniona. Stałymi uczestnikami występów na Raciborskiej Jesieni Muzycznej wówczas była głównie młodzież oraz osoby w wieku średnim.

Z ramienia organizatorów powierzono mi rolę konferansjera. Nigdy nie zapomnę tej sytuacji, gdy wyszedłem na scenę i zapowiedziałem kolejny zespół, a był nim jedyny i pierwszy w Raciborzu zespół big-beatowy Żółto-Czarni, powstały i działający pod kierownictwem Józefa Koniecznego przy Cukrowni Racibórz. Ktoś ze środkowego balkonu krzyknął – „do buraków”! Wtedy wróciłem do mikrofonu i odpowiedziałem „Zapraszamy. Kampania już się zaczyna. Dział kadr czeka na pana jutro od 8:00”. Publiczność skwitowała tę wypowiedź śmiechem i burzliwymi oklaskami. Gromkimi oklaskami powitano też na scenie Żółto-Czarnych z solistką Heleną Kania. Zespół był bardzo lubiany przez młodzież, zwłaszcza wtedy, gdy wykonywał piosenki z repertuaru „The Beatles”.

Ciąg dalszy nastąpi.

Krystian Niewrzoł

Zobacz także:

Ciekawa historia Powiatowego Domu Kultury. Wspomnienia… (część I)

Ciekawa historia Powiatowego Domu Kultury w Raciborzu (część II)

Ciekawa działalność Powiatowego Domu Kultury w Raciborzu – wspomnienia (część III)

Ciekawa historia PDK w Raciborzu (część IV)

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj