Policja przypomina seniorom zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego

1
Podaruj bezpieczeństwo Babci i Dziadkowi - policja o bezpieczeństwie seniorów w ruchu drogowym

Nasi Dziadkowie i Babcie, jak wynika z policyjnych analiz, są najbardziej narażonymi na niebezpieczeństwo uczestnikami ruchu drogowego.

W trosce o bezpieczeństwo seniorów, mundurowi przedstawili zbiór podstawowych zasad, które powinni znać nasi Dziadkowie i Babcie, i które z pewnością – warto im przypomnieć.

- reklama -

Policjanci radzą seniorom poruszającym się pieszo, by pamiętali o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych, a w przypadku ich braku – korzystali z pobocza. W przypadku braku pobocza – piesi powinni iść jezdnią, trzymając się jednak jak najbliżej jej krawędzi i ustępując miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Poboczem lub jezdnią należy poruszać się tylko lewą stroną, tj. tak, by widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka samochód.

Seniorzy korzystający z wyznaczonych przejść dla pieszych, przed przejściem na drugą stronę jezdni, zawsze powinni zatrzymać się i popatrzeć w lewo, w prawo i w lewo, i dopiero wtedy wkroczyć na drogę. Jeśli nadjeżdżający samochód nie zwalnia – na pasy nie wchodzimy, nawet mając zielone światło.

Nigdy nie wchodzimy na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd (w tym również na przejściu dla pieszych), spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. Będąc na pasach, nie zwalniamy kroku i nie zatrzymujemy się bez wyraźnej potrzeby.

Przypominajmy naszym seniorom także o noszeniu w widoczny sposób odblasków – są one obowiązkowe przy poruszaniu się po drodze nocą, poza obszarem zabudowanym. Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak mieć je przy sobie zawsze.

Babciom i Dziadkom „za kierownicą” mundurowi przypominają również o:

– ustąpieniu pierwszeństwa: pieszym – na przejściu dla pieszych, rowerzystom – na przejeździe dla rowerzystów, autobusom – włączającym się do ruchu z przystanku.

– zachowaniu bezpiecznej odległości: od innych pojazdów i uczestników ruchu, umożliwiającej bezpieczną reakcję w odpowiednim czasie, podczas wyprzedzania.

– dostosowaniu prędkości do warunków na drodze, bezpiecznym włączaniu się do ruchu, wyraźnym i wcześniejszym sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku jazdy, stosowaniu zasady ograniczonego zaufania, a także o regularnym sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu.

Na podstawie inf. KGP
publ. /k/
Fot. pixabay

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here