Jaka przyszłość kopalń i górnictwa na Śląsku? Na razie tworzą profil województwa

0
Jaka przyszłość kopalń i górnictwa na Śląsku?
Jaka przyszłość kopalń i górnictwa na Śląsku?

Słowacki Trencin, grecka Zachodnia Macedonia i wreszcie w Polsce województwo śląskie – to największe na Starym Kontynencie skupiska kopalń i zakładów obróbki węgla. – Śląsk ma sporą szansę stać się regionem, który da innym w Europie przykład, jak właściwie i efektywnie przeprowadzić proces transformacji – stwierdził Wolfgang Münch, dyrektor Wydziału ds. Polski w Komisji Europejskiej podczas spotkania ekspertów w ramach platformy Coal Regions in Transition, które odbyło się w urzędzie marszałkowskim.

- reklama -

Przedsięwzięcie „Coal Regions in Transition” zostało zainicjowane w zeszłym roku, gdy zdecydowano o wskazaniu regionów pilotażowych – przeznaczonych do przeprowadzenia transformacji. Wstępnie wyznaczono ich trzy: na Słowacji Trencin, w Grecji Zachodnia Macedonia i wreszcie w Polsce – województwo śląskie, największe na Starym Kontynencie skupisko kopalń i zakładów obróbki węgla. Osobne rozmowy na ten temat trwają jeszcze z Czechami i Rumunią.

Pierwsze rozmowy w Europie na temat możliwych transformacji terenów górniczych odbyły się w październiku. Wtedy skoncentrowano się na mechanizmach potencjalnie finansujących przyszłe modernizacje. W grudniu zaczęła funkcjonować specjalna platforma, której celem jest zbieranie wszelkich projektów mogących wspomóc transformacje europejskich regionów górniczych. W jej ramach pracują dwie grupy robocze. Pierwsza pracuje nad nowymi technologiami idącymi w kierunku dbałości o środowisko, druga z kolei zajmuje się sytuacją, kiedy zapada decyzja o zamknięciu danej kopalni – co najczęściej oznacza wyrwę w lokalnej gospodarce i spore skutki społeczne.

Kolejnym etapem całego procesu było niedawne spotkanie eksperckie w ramach platformy Coal Regions in Transition, które zorganizowano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Celem było opracowanie dokładnego profilu województwa – wyznaczenie priorytetów i drogi do ich osiągnięcia.

Obecni byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, rządu (reprezentowanego przez trzy resorty: Ministerstwo Energii, Ministerstwo Nauki oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju), Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Stronę społeczną reprezentował Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. Gospodarzem spotkania był wicemarszałek Michał Gramatyka.

„Kontynuowanie podjętych już rozmów jest bardzo ważne. Przy stole siedzą przedstawiciele różnych stron. Ale cel nasz wszystkich jest jeden i już to daje mu, w mojej ocenie, spore szanse na realizację” – stwierdził wicemarszałek Gramatyka.

„Województwo śląskie ma sporą szansę stać się regionem, który da innym w Europie przykład, jak właściwie i efektywnie przeprowadzić proces transformacji” – dodał Wolfgang Münch, dyrektor Wydziału ds. Polski w Komisji Europejskiej.

26 i 27 lutego w Brukseli zorganizowane zostanie spotkanie grup roboczych, na którym ma być zaprezentowana lista projektów priorytetowych dla województwa śląskiego. Takie rozmowy mają być powtórzone w czerwcu, w październiku powinna być gotowa ocena postępów w projektach pilotażowych. Dyskusja ma być kontynuowana podczas Szczytu Klimatycznego ONZ, który odbędzie się w dniach 3-14 grudnia w Katowicach.

publ. /ps/

fot. BP Tomasz Żak

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here