Raciborskie uroczystości z okazji 80-lecia Rodła [ZDJĘCIA]

Uroczyste odsłonięcie tablicy 5 Prawd Polaków
Uroczyste odsłonięcie tablicy 5 Prawd Polaków

W ramach obchodów na ścianie Domu Kultury Strzecha odsłonięta została tablica z wygrawerowanymi 5 Prawdami Polaków. Gościem specjalnym jest sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders. 

- reklama -

 

Jedną z najbardziej znanych organizacji pielęgnujących polskie cnoty na obczyźnie jest Związek Polaków w Niemczech, czyli inaczej Rodło. Aktualnie Rodło prowadzi działalność edukacyjną, kulturalną, polityczną i gospodarczą. Organizacja jest silnym przedstawicielem III sektora w Niemczech walczącym o interesy polskie w Republice Federalnej. Źródłosłów nazwy „rodło” jest prosty. Pochodzi od zbitki słów Ro(dzina) i (go)dło. Rodło to znak. Znak polskości. Powstał on przed II wojną światową w hitlerowskich Niemczech, jako reakcja Związku Polaków w Niemczech na oficjalny nakaz stosowania tylko tych znaków, które były akceptowane przez narodowych socjalistów.

Znak nawiązuje do biegu rzeki Wisły z zaznaczonym położeniem Krakowa – kolebki polskiej państwowości. Rodło to najdłużej działająca organizacja Polaków w Niemczech. Przez lata w skrajnie niesprzyjających warunkach reprezentowała naszych rodaków żyjących za zachodnią granicą. Jej początki sięgają jeszcze czasów Republiki Weimarskiej. W okresie III Rzeszy Rodło zostało zdelegalizowane, a część jego działaczy zostało rozstrzelanych. Setki trafiło do obozów koncentracyjnych.

Mimo represji, szykan i prześladowań członkowie Rodła niezłomnie trwali przy obronie polskiej tożsamości i przy zasadach określanych w „5 prawdach Polaka” opublikowanych w 1938 r.

1 PRAWDA – Jesteśmy Polakami
2 PRAWDA – Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci.
3 PRAWDA – Polak Polakowi bratem
4 PRAWDA – Co dzień Polak narodowi służy
5 PRAWDA – Polska matką naszą – nie wolno mówić źle o Matce

Dzisiaj, 18 marca, w Raciborzu odbywają się uroczystości z okazji 80 rocznicy uchwalenia tego swoistego katechizmu.

Na ścianie DK Strzecha zamontowana została tablica z wygrawerowanymi 5 Prawdami Polaków, która została uroczyście odsłonięta. Gościem specjalnym jest sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders.

Fot. Maciej Brocki

„Strzecha” była jedną z pierwszych siedzib Rodła. Z wykładem naukowym o działalności Rodła w Rejencji Opolskiej wystąpi profesor Marek Masnyk, a na scenie DK Strzecha wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy. Poniżej prezentujemy cały program obchodów.

PROGRAM OBCHODÓW JUBILEUSZU 80 ROCZNICY UCHWALENIA PIĘCIU PRAWD POLAKÓW – Racibórz 18 marca 2018

11.15 Odsłonięcie tablicy PIĘCIU PRAWD POLAKÓW Dom Kultury STRZECHA (ul. Ks. Londzina 38)

12.00 Msza święta Kościół p.w. WNMP (Farny). Po Mszy uroczysty przemarsz pod pomnik Abp. J. Gawliny

13.30 Złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Arcybiskupa Józefa Feliksa Gawliny

15.30 Uroczystości w sali widowiskowej Domu Kultury STRZECHA. Z wykładem profesora Masnyka „Dzielnica I Związku Polaków w Niemczech jako organizator polskiego życia narodowego w rejencji opolskiej” (kilka uwag rocznicowych) i występem Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy.

W holu DK STRZECHA wystawa raciborskiego fotografika Bolesława Stachowa.

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here