„Patrz i słuchaj!” – policja edukuje pieszych [WIDEO]

Polska Policja: Akcja informacyjno-edukacyjna "Patrz i słuchaj"

Do końca września 2018 roku policjanci z całego kraju przeprowadzać będą kolejną akcję informacyjno-edukacyjną, której celem jest przede wszystkim przypominanie, uświadamianie oraz zwracanie uwagi pieszym na liczne zagrożenia w ruchu drogowym.

„Patrz i słuchaj!” to kolejna akcja informacyjno-edukacyjna Polskiej Policji, skierowana głównie do pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Celem akcji jest zwrócenie pieszym uwagi na zagrożenia związane m.in. z bezpośrednim wejściem na jezdnię przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, wejściem na jezdnię przy czerwonym świetle, wejściem na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, chodzeniem nieprawidłową stroną drogi czy korzystaniem z telefonów, tabletów czy innych urządzeń w trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych.

- reklama -

– W ostatnich latach widoczna jest poprawa stanu bezpieczeństwa, ale, mimo sukcesywnie malejącej liczby wypadków z udziałem pieszych, w dalszym ciągu liczba śmiertelnych ofiar wśród tej grupy uczestników ruchu stanowi prawie ⅓ ogółu zabitych na polskich drogach – wyjaśnia policja. Tylko w 2017 roku w 8 197 wypadkach drogowych zginęło 873 pieszych, a aż 7 587 niechronionych uczestników ruchu drogowego zostało rannych.

W ramach kolejnych swoich działań, funkcjonariusze policji chcą zwrócić uwagę na postęp technologiczny i ciągłą potrzebę bycia online – różne gadżety z jednej strony ułatwiają poruszanie się w ruchu drogowym i poprawiają bezpieczeństwo, z drugiej natomiast – mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też urządzenia GPS nie tylko pomagają, ale też rozpraszają uwagę, przez co mogą doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Mundurowi wyróżniają trzy grupy czynników mogących wpływać na obniżenie koncentracji uczestników ruchu:

1. Wizualne, które odciągają wzrok od drogi, np. reklamy, wystawy, rozmowy z innym uczestnikiem ruchu drogowego, obsługa telefonu, tabletu czy nawigacji.

Pieszy czy kierowca zajęty rozmową, bezpośrednio czy też przez telefon, przechodząc przez jezdnię lub kierując pojazdem, w trakcie rozmowy spogląda np. na drugą osobę albo na wyświetlacz telefonu czy innego urządzenia, co powoduje, że nie skupia się w pełni na drodze i jest rozkojarzony.

2. Słuchowe, które odciągają percepcję słuchową od sytuacji drogowej, np. głośne słuchanie muzyki, rozmowy, hałas.

Mimo, że zdecydowaną większość informacji dostarcza nam wzrok, nie należy bagatelizować roli sygnałów dźwiękowych. Słuchając głośno muzyki poprzez słuchawki lub w samochodzie, pieszy czy też kierowca może narazić siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Pieszy, np. podczas przechodzenia przez jezdnię, powinien nie tylko się rozejrzeć, ale również skupić swój słuch, gdyż w wielu przypadkach wcześniej może usłyszeć nadjeżdżający z dużą prędkością pojazd, niż go zauważy.

Kierowca słuchający głośno muzyki w samochodzie lub poprzez słuchawki może nie usłyszeć sygnałów dźwiękowych pojazdów uprzywilejowanych, nadjeżdżających samochodów lub innych dźwięków, które pozwalają na analizowanie sytuacji na drodze.

3. Poznawcze, które odciągają uwagę, np. poprzez myślenie o sprawach niezwiązanych ze świadomym uczestnictwem na drodze.

Codzienne sprawy, rozmyślanie o nich, „wyłączanie się” z bycia świadomym uczestnikiem ruchu drogowego również mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo. Rozkojarzony pieszy lub kierowca może nie zauważyć zagrożenia i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Nawet doświadczeni kierowcy potrzebują czasu, aby móc zareagować na zmieniające się warunki i sytuacje na drodze.

Używanie wielu tzw. „rozpraszaczy” nie jest zakazane prawem, dlatego w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Patrz i słuchaj!”, policjanci będą apelować o rozważne z nich korzystanie.

– Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego – wyjaśnia Polska Policja.

publ. /k/
Fot. policja.pl

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj