Uczniowie stworzyli escape room i zdobyli wyróżnienie

Konkurs
Pomysł licealistów został doceniony przez komisję konkursową.

Grupa uczniów z drugich klas Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach zdobyła przyznane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wyróżnienie specjalne w polsko-norweskim konkursie „Na tropie”.

Celem konkursu było „wytropienie” wspólnego wątku, w którym przenikają się wzajemnie historia, literatura, sztuka lub kultura Polski i Norwegii, a następnie przedstawienie go w interesujący sposób. – Najbardziej zaintrygowali nas norwescy Wikingowie, którzy na przełomie IX i X wieku zbudowali swoją twierdzę na terenach współczesnej wyspy Wolin. Zdecydowaliśmy się przedstawić ich historię w formie pokoju zagadek, czyli escape room. W naszej szkole znajdowało się pomieszczenie, które idealnie się do tego nadawało – wyjaśnia Lidia Szmelich, opiekunka zwycięskiej grupy, nauczycielka języka angielskiego. – Nazwaliśmy go Jomsviking Escape Room, od nazwy twierdzy Jomsborg i jej mieszkańców, Jomsvikingów. Praca nad zadaniem konkursowym nie była łatwa. Czasu było niewiele, a należało zgłębić temat, wybrać odpowiednie treści i przedstawić je w formie zagadek w języku angielskim. Oprócz tego należałoby zadbać o wystrój i tajemniczą atmosferę.

- reklama -

Jomsviking Escape Room pozostanie w szkole przez jakiś czas, żeby chętni uczniowie mogli się dowiedzieć o wspólnej historii polsko-norweskiej z okresu Trzy pierwsze uczennice, które z escape roomu już skorzystały zgodnie podkreślały, że było to dla nich ciekawe doświadczenie, zarówno jeśli chodzi o zdobytą wiedzę, jak i naukę języka angielskiego. – Nie był to pierwszy raz, kiedy przechodziłam tego typu atrakcje, ale za to pierwszy w języku angielskim. Dzięki temu mogłam poćwiczyć swój język i przeżyć wspaniałą przygodę – przyznaje Paulina.

Cieszymy się, że nasz pomysł i jego wykonanie został zauważony wśród kilkudziesięciu prac konkursowych z całej Polski. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników, uczniowie biorący udział w konkursie mówili mi, że nie żałują poświęconego czasu i wysiłku, bo ważne dla nich było to, że pracując wspólnie poza lekcjami, mogli się lepiej poznać i nauczyć współdziałać w grupie – dodaje Lidia Szmelich.

Jak wygląda rydułtowski escape room i jak wyglądały prace nad nim można zobaczyć w specjalnie przygotowanym na ten temat filmie: https://youtu.be/0FVNfaCXtu4

Pierwsze miejsce w konkursie zajęło II LO z Zawiercia, drugie miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących – I Liceum Ogólnokształcące w Augustowie, a trzecie – Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży. Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach otrzymało natomiast wyróżnienie specjalne przyznane przez organizatora konkursu – Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Konkurs został sfinansowany ze środków pochodzących z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu w ramach Funduszy norweskich i EOG.

oprac./A/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj