Miejsca warte odwiedzenia w gminie Nędza

Ciekawe miejsca warte odwiedzenia w gminie Nędza
Nazwa miejsca nawiązuje do topografii, gdyż krzyżują się tutaj drogi wiodące z Górek Śląskich, Szymocic i Jankowic Rudzkich.

Obecnie wyjazdy urlopowe za granicę są z pewnością w odczuciu atrakcyjniejsze niż zwiedzanie rodzimych miejsc. Jest w powyższym stwierdzeniu dużo prawdy. Ale w chwilach wolnego czasu można pokusić się na wycieczki po najbliższej okolicy. Dlatego nasza redakcja pragnie zaproponować zwiedzenie dwóch miejsc, które mieszczą się w kategorii „Naj…”, mianowicie: najwyższe wzniesienie i najniżej położony punkt w gminie Nędza.

Krajoznawstwo to wiedza o regionie geograficznym, historycznym, etnograficznym czy przyrodniczym propagująca poprzez różne formy turystyki przekazywanie o nim wiadomości oraz ich popularyzowanie.

- reklama -

Gmina Nędza znajduje się na terenie Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich – parku krajobrazowego założonego w 1993 r., celem zachowania, ochrony i popularyzacji walorów przyrodniczych i kulturowych objętego nim obszaru.

Najwyższe wzniesienie w naszej gminie, określane jako Krzyżowe Drogi na wysokości 265 m n.p.m., znajduje się w sołectwie Górki Śląskie. Kierując się na północ od ul. Ofiar Oświęcimskich docieramy do Alei Dębowej, jednego z najbardziej osobliwych traktów leśnych porosłych dębami szypułkowymi o znaczącej wartości jako pomniki przyrody, wśród których znajduje się ponad 250-letni okazały dąb Zygfryd (ok. 400 cm obwodu). Opuszczając ostatnie zabudowania po wschodniej stronie, docieramy na wzgórze, gdzie w 2012 r. skonstruowano w pomysłowy sposób z pozostałości rozgałęziającego się dębu dwuspadową kapliczkę poświęconą św. Hubertowi. Pośrodku umieszczona jest płaskorzeźba przedstawiająca świętego z Liège (łac. Leodium, miejscowości znajdującej się obecnie w Belgii) zgodnie z hagiografią z XI w. opiewającą nawrócenie myśliwego (późniejszego biskupa, żyjącego na przełomie VII i VIII w.) na chrześcijaństwo. Św. Hubert z psem klęczący na prawym kolanie, trzymający w prawej dłoni oszczep a w lewej kapelusz z długim piórem w geście olśnienia przed ukazującym się powyżej jeleniem z krzyżem pośród poroża, który wyłania się spośród wyeksponowanych po obu stronach drzew. Wokół kapliczki osadzono pokaźne głazy, a tuż obok znajduje się ławeczka dla zwiedzających. Nazwa miejsca nawiązuje do topografii, gdyż krzyżują się tutaj drogi wiodące z Górek Śląskich, Szymocic i Jankowic Rudzkich.

Mała dygresja dla ciekawości czytelników… Najwyższym wzniesieniem w województwie śląskim jest Pilsko (1557 m n. p. m.), góra w Beskidzie Żywieckim (druga po Babiej Górze w tym paśmie górskim).

Najniżej położonym miejscem w gminie Nędza jest punkt przeprawy promowej w Ciechowicach (ok. ponad 180 m n. p. m.) w dolinie górnej Odry. Stamtąd można dotrzeć do Łubowic, miejsca urodzin jednego z najwybitniejszych poetów niemieckich Józefa von Eichendorffa (1788-1857) i zwiedzić Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań imienia wybitnego pisarza.

I znów mała dygresja… Najniżej położony punkt w naszym województwie znajduje się nieco na północ od Ciechowic w miejscu ujścia rzeki Rudy do Odry (178 m n. p. m.) we wsi Turze (gm. Kuźnia Raciborska).

Ciekawe miejsca warte odwiedzenia w gminie Nędza
Punkt przeprawy promowej w Ciechowicach.

* zdjęcia Alei Dębowej i Krzyżowych Dróg zostały wykonane na kilka godzin przed wichurą w dn. 07.07.2017 r.;

* źródło: folder Między lasem a Suminą, oprac. K. Gwosd i H. Postawka, POLTECH Racibórz 2012 [dofinansowanie z budżetu Gminy Nędza].

Krystian Okręt

fot. Gmina Nędza

oprac./A/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj