Kuźniańscy policjanci i leśnicy wspólnie patrolują tereny leśne [ZDJĘCIA]

0
Kuźnia Raciborska: Policjanci i leśnicy na wspólnych patrolach

Już od kilku lat, policjanci z komisariatu w Kuźni Raciborskiej oraz funkcjonariusze Straży Leśnej patrolują teren podlegający nadleśnictwu w Rudach Raciborskich.

Celem wspólnych działań policji i leśników jest zapobieganie popełnianiu wykroczeń związanych m.in. z nielegalnym poruszaniem się pojazdami silnikowymi po terenach leśnych, kłusownictwem czy też kradzieżą drewna.

- reklama -

– Przypominamy, że zgodnie z art. 161 Kodeksu Wykroczeń, kto, nie będąc do tego uprawnionym albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny. To jeden z wielu przepisów prawa mówiących o tym, jaka kara grozi za niestosowanie się do przepisów. Pozostałe wykroczenia dotyczące szkodnictwa leśnego wymienione są w Rozdziale XIX Kodeksu Wykroczeń – wyjaśnia raciborska policja.

Podczas wspólnych działań, na terenie lasów wykorzystywane są terenowe pojazdy strażników leśnych, znakomicie sprawdzające się na leśnych szlakach. W chronieniu lasów funkcjonariuszom pomagają również nowinki techniczne, takie jak monitoring, fotopułapki, czy nawigacja satelitarna. Nieocenioną pomocą jest też sama wiedza leśników – to właśnie oni najlepiej znają topografię terenu, miejsca, w których powstają np. nielegalne wysypiska śmieci. Wiedzą też, gdzie może dochodzić do nielegalnej wycinki lasu oraz jakimi szlakami poruszają się właściciele quadów i motocykli. Podczas wspólnych patroli, policjanci i strażnicy leśni reagują na wykroczenia popełniane przez właścicieli psów, którzy podczas spaceru w lesie spuszczają zwierzęta ze smyczy. Łączone patrole sprawdzają również osoby wywożące drewno z lasu, kontrolując wymagane dokumenty i zezwolenia.

Wspólne patrole terenów leśnych powtarzane będą szczególnie w dni wolne od pracy i o niestandardowych godzinach, gdyż właśnie w tym czasie najczęściej dochodzi do uciążliwych wykroczeń, takich jak nielegalny wjazd do lasu na quadach i motocyklach.

Co grozi osobom popełniającym wykroczenia? Amatorzy łamania zakazów muszą liczyć się z mandatem w wysokości do 500 złotych, a w przypadku kilku wykroczeń – do 1000 złotych. Gdy sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 5000 zł.

publ. /k/
Fot. KPP Racibórz

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here