„Skale Niecia” – wyjątkowa wystawa grafik wkrótce w Rybniku

0
Skale Niecia. Wystawa grafik Franciszka Niecia w Rybniku

Organizowana wystawa to jedyna okazja do obejrzenia w Polsce wybranych grafik prof. dr hab. Franciszka Niecia, jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów-plastyków w regionie.

Franciszek Nieć urodził się i mieszka w Rydułtowach. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, a następnie studia wyższe na Wydziale Grafiki (w Katowicach) Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz dyrektorem Państwowego Ogniska Plastycznego im. L. Konarzewskiego Seniora w Rydułtowach. W 2004 r. uzyskał stopień doktora sztuk pięknych z grafiki, a w 2013 r. – stopień doktora habilitowanego. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów-plastyków w regionie. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w kraju i zagranicą, m.in. w USA, Rumunii, Czechach, Francji, Macedonii, Hiszpanii, Chinach, Chile, Kanadzie, Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Szwecji, Niemczech i Litwie.

- reklama -

Wystawa „Skale Niecia” w Muzeum w Rybniku (Rynek 18) potrwa do 26 sierpnia. Prezentowane na ekspozycji pozornie abstrakcyjne grafiki głęboko osadzone są w namacalnym doświadczeniu natury, odnajdywanej poprzez szukanie na mapie za pośrednictwem fizycznej obecności w konkretnym miejscu. W konsekwencji doprowadzając do pracy nad matrycą linorytniczą i odbitką, która w relacji z odbitkami tworzy osobiste terytorium…

Wernisaż wystawy zaplanowano na 18 maja, o godz. 18:00.

Wystawa Skale Niecia. Franciszek Nieć w Rybniku

publ. /k/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here