Właścicielu pamiętaj: Za pogryzienie przez psa możesz stanąć przed sądem

0
Obowiązki właścicieli czworonogów. Pogryzienie przez psa

Posiadacze psów są zobowiązani do odpowiedniego zabezpieczenia czworonoga przed pogryzieniem innych osób – zarówno na terenie posesji, jak i na spacerze z pupilem.

Posiadanie psa to nie tylko radość z jego obecności, ale również, a może przede wszystkim, duża odpowiedzialność – także w kwestii kontaktu naszego pupila z otoczeniem.

- reklama -

Niektóre z obowiązków, jakie mamy względem naszych psów, są zapisane w aktach prawnych. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie naszego czworonoga przed pogryzieniem przypadkowych osób.

Jeżeli pies przebywa na terenie naszej posesji, bardzo ważne jest zawieszenie tabliczki informującej o jego posiadaniu. Taki obowiązek zapisany jest w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt art. 10a §3. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.

Jednocześnie, obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, np. na spacerze, nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń: Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. Konkretne środki ostrożności w kwestii np. trzymania psa na smyczy czy w kagańcu mogą z kolei wynikać z ustawy i prawa miejscowego w danym mieście, jak i regulaminów wewnętrznych przewoźników (dotyczy to np. większości komunikacji miejskich i zbiorowych), obiektów sportowych czy centrów handlowych. Za ich nieprzestrzeganie można otrzymać karę finansową, ale nie mandat karny czy grzywnę.

Pamiętajmy, że za ugryzienie przez naszego psa odpowiadamy nie tylko wtedy, gdy pupil znajduje się pod naszą opieką, ale również w sytuacji, gdy zwierzę np. uciekło z terenu posesji czy zerwało się ze smyczy podczas spaceru.

/k/
Fot. pixabay

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here