Nadleśnictwo Rudy Raciborskie wie jak wykorzystywać Fundusze Europejskie

nadleśnictwo rudy raciborskie Piknik Rodzinny fundusze europejskie

„Wczoraj cystersi, dziś leśnicy z funduszami chronią las przed pożarami” to hasło przewodnie pikniku rodzinnego, który odbył się w połowie maja Rudach Raciborskich z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.  Hasło to z w sposób oczywisty nawiązywało do faktu, iż na znacznej części obecnego nadleśnictwa Rudy Raciborskie od XIII wieku gospodarowali Cystersi. Z drugiej jednak strony wskazywało, że obecni włodarze potrafią pozyskiwać i wykorzystywać fundusze europejskie, by chronić tutejsze lasy przed zagrożeniami, których na tych terenach niestety nie brakuje.

Nadleśnictwo Rudy Raciborskie jest jednym z beneficjentów „Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów”, co oczywiście nie jest żadnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że to właśnie tutaj w 1992 roku wydarzył się największy pożar lasu w najnowszej historii Europy Środkowej. To tutaj również w kolejnych latach powstawały zręby nowoczesnych zasad ochrony lasów przed katastrofalnymi pożarami.

- reklama -

Pierwsza Inwestycja

Pierwszą inwestycją wykonaną 20 lat temu była dostrzegalnia przeciwpożarowa w leśnictwie Borowiec wzniesiona dzięki funduszowi PHARE. Pod koniec ubiegłego roku obok tej dostrzegalni stanęła nowa, betonowa i wyższa wieża, tym razem współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ze środków PROW powstała droga leśna pełniąca ważną funkcję dojazdu pożarowego oraz punkty edukacyjne przy drodze Kotlarskiej z tablicami o tematyce przeciwpożarowej.

Inne kierunek wykorzystywania funduszy

W międzyczasie ze środków unijnych realizowano takie projekty jak: „Odtworzenie prawidłowych stosunków wodnych w rezerwacie Łężczok” oraz „Rewitalizacja nawierzchni ścieżek celem zmniejszenia presji ruchu turystycznego na siedliska przyrodnicze rezerwatu Łężczok”, których celem było uratowanie rezerwatu przed zalaniem w wyniku przerwania uszkodzonych grobli stawowych oraz skanalizowanie ruchu turystów chroniąc w ten sposób cenne ekosystemy.

Obecnie rozpoczynana jest realizacja „Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”. W ramach tego projektu ma być gromadzona woda na dwóch okresowych ciekach by wykorzystać ją następnie do nawadniania pożarzyska z 1992 roku. Obecnie na jego terenie występuje znaczny niedostatek wody spowodowany m.in. przez lej depresyjny pobliskiej kopalni piasku oraz częste susze.

W czasie pikniku, swoje stanowiska edukacyjne – oprócz Nadleśnictwa Rudy Raciborskie – zaprezentowały nadleśnictwa Kobiór, Brynek, Ustroń i Siewierz oraz Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych i Zakład Transportu i Spedycji LP w Świerklańcu, a także Ochotnicza Straż Pożarna w Rudach. Ponadto nowoczesny samochód gaśniczy zaprezentowali leśnicy z Nadleśnictwa Niepołomice położonego w krakowskiej RDLP. Czynnie wsparły nas również uczennice rudzkiego gimnazjum, które na swoim stanowisku ozdabiały twarze odwiedzających piknik dzieci, zaś w specyficzny nastrój imprezie nadawały występu Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich.

W trakcie imprezy odbyła się również krótka konferencja prasowa z udziałem m.in. dyrektora RDLP w Katowicach Wisława Kucharskiego, a także Pawła Stepnowskiego z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych oraz prof. dr hab. Marcina Pietrzykowskiego – dziekana Wydziału Leśnego Uniwersytetu Leśnego w Krakowie.

Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

oprac./A/

fot. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj