Irena Sendlerowa inspiracją dla młodzieży z Nędzy

Warto żyć, by pomagać… młodzież z Nędzy poznała postać Ireny Sendlerowej
Udział w projekcie uświadomił nam to, że warto żyć, by pomagać! – podkreślają uczestnicy projektu z Nędzy.

,,Warto żyć, by pomagać…Czy znasz niezwykłą postać – Irenę Sendlerową?” to autorski projekt uczennic z Nędzy, dzięki któremu gimnazjalistki poznały postać tej niezwykłej działaczki społecznej i charytatywnej.

W II półroczu autorski projekt ,,Warto żyć, by pomagać…Czy znasz niezwykłą postać – Irenę Sendlerową?” otrzymał dofinansowanie w wysokości 2000 zł, które zostało przeznaczone na realizację zadań, a przede wszystkim na pokrycie kosztów związanych z wyjazdem do Warszawy dzięki Edukacyjnej Fundacji im. Prof. Romana Czerneckiego EFC.

- reklama -

Gimnazjalistki – Wiktoria Bednarska, Tatiana Czogała, Sara Januszkiewicz, Justyna Kawecka, Emilia Kałus, Monika Kałus, Agata Miebes, Sabina Przybyła oraz Nicola Wojaczek podjęły się wyzwania i włączyły się do pracy w projekcie. Na początku pracy uczennice pogłębiły swoją wiedzę na temat niezwykłej postaci – Ireny Sendlerowej, której poświęcony jest rok 2018. Sięgając do różnych źródeł, gimnazjalistki poznawały bogaty życiorys polskiej bohaterki oraz tych, którzy współpracowali z matką dzieci Holocaustu.

Następnym krokiem była pomoc innym. Razem z nauczycielką Wandą Rutko uczennice nawiązały kontakt z chorymi dziećmi za pomocą Marzycielskiej Poczty. – Pisanie listów i wykonywanie kartek dla swoich młodszych kolegów uświadomiło dziewczynom to, jak ważna jest pomoc niesiona innym – zwłaszcza za pomocą małych gestów. Gimnazjalistki sprawiły, że na twarzach dzieci, które potrzebują wsparcia w walce o swoje zdrowie – pojawił się uśmiech. Słowa podziękowania płynące od obdarowanych dodawały sił na kolejne działania – opowiada Wanda Rutko. – Przełomowym momentem był marcowy wyjazd do Warszawy. Spacer po Cmentarzu Powązkowskim, zapalenie znicza, krótka refleksja i modlitwa przy grobie Ireny Sendler – to momenty, które na długo pozostaną w naszych sercach – przyznaje nauczycielka. Kolejnym punktem podróży było zwiedzanie z przewodnikiem muzeum POLIN, pamiątkowe zdjęcia przy Pomniku Bohaterów Getta oraz pomniku Jana Karskiego.

Z kolei w maju odbyło się spotkanie z koordynatorką Fundacji EFC Kaliną Żaczek. Na początku czerwca w Warszawie odbyło się dwudniowe spotkanie podsumowujące pierwszą edycję programu Edukacja Inspiracja, w którym uczestniczyli nauczyciele zwycięskich projektów z całej Polski oraz Igor Czernecki, syn fundatora Fundacji EFC.

Autorzy projektów zaproszeni zostali również na VIII Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą, podczas którego pełnili zaszczytną rolę ekspertów. – Udział w projekcie uświadomił nam to, że warto żyć, by pomagać! – podkreślają uczestnicy projektu z Nędzy.

Wideo dot. projektu:

oprac./A/

fot. Urząd Gminy Nędza

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here