Budynek dawnego sądu krajowego w Raciborzu odzyskuje blask [ZDJĘCIA]

– Już niedługo perła raciborskiej architektury będzie służyć wymiarowi sprawiedliwości i znowu cieszyć nasze oczy. Cieszę się bardzo, że mogłam doczekać tego momentu i mówię to, nie jako Prezes Sądu, a raciborzanka – podkreślała Marzena Korzonek.

- reklama -

 

20 czerwca przed byłym budynkiem raciborskiego „poprawczaka” odbył się briefing prasowy, w którym uczestniczyli: pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości – Michał Woś, Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu – Marzena Korzonek oraz Dyrektor Sądu Okręgowego w Gliwicach – Amadeusz Jędrzejczyk. Przedstawili oni dotychczasowy przebieg prac remontowych w budynku, znanym raciborzanom jako „poprawczak”. Przeznaczone środki na renowację zabytkowego gmachu to prawie 20 mln złotych. Jak podkreślał Michał Woś, była to osobista decyzja Ministra Sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro. Obecnie rozpoczyna się kolejny etap prac, którego wartość opiewa na kwotę 16 mln złotych. Będzie on przeprowadzony przez raciborską firmę Borbud, która wygrała przetarg w tym zakresie.

W IXX wiecznym budynku zrealizowano już spory obszar prac konserwatorsko-remontowych. Dotychczas udało się przyłączyć budynek do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymienić stolarkę okienną, pogłębić piwnice. Założono również nową instalację elektryczną oraz osuszono budynek, stosując najnowocześniejsze technologie. Gmach doczekał się także wymiany dachu. – Jest to największa inwestycja w naszym mieście od czasu remontu Zamku Piastowskiego. To historyczny moment. Budynek będzie miał szansę powrócić do czasów swojej świetności. Już niedługo perła raciborskiej architektury będzie służyć wymiarowi sprawiedliwości i znowu cieszyć nasze oczy. Cieszę się bardzo, że mogłam doczekać tego momentu i mówię to, nie jako Prezes Sądu, a raciborzanka – podkreślała Marzena Korzonek.

Każdy przebieg prac remontowych jest ściśle nadzorowany przez Konserwatora Zabytków. W budynku odsłoniono, na razie fragmentarycznie, liczne polichromie, które zostaną odrestaurowane przez profesjonalną firmę. W reprezentacyjnej sali rozpraw dawnego Landgericht (Sądu Krajowego), która do niedawana służyła jeszcze za salkę gimnastyczną, na ścianie, pod warstwą farby, kryje się sporych rozmiarów czarny orzeł pruski. – W tym pomieszczeniu, najprawdopodobniej, zostanie utworzona Izba Pamięci poświęcona raciborskiej Temidzie – tłumaczy Michał Woś. – Ponadto w budynku zostanie odnowiona posadzka granitowa oraz lastrykowa. Zabytkowa stolarka drzwiowa, również doczeka się renowacji, tak jak i pięknie zdobione sufity w stylu neorenesansowym, nawiązujące do ogólnej architektoniki budynku – dodaje Amadeusz Jędrzejczak.

Docelowo w budynku miejsce znajdzie: Prokuratura Rejonowa, Wydział Karny oraz Archiwum, do którego potrzeb przystosowano piwnice. Obecnie w gmachu działa miedzy innymi Centrum Obsługi Druku. Instytucja stworzona przez Dyrektora Sądu Okręgowego w Gliwicach Amadeusza Jędrzejczyka. System opracowany przez jego pracowników w znacznej mierze ułatwia obsługę administracyjną. – To pionierski program, dzięki któremu w 2017 roku udało się nam wysłać w tym systemie 1.200.000 dokumentów. Obecnie COD zaopatruje również inne instytucje sądowe w niezbędne druki. Przeszło 25 procent obecnych druków w polskim systemie sadowniczym drukowanych jest właśnie w Raciborzu – z dumą podkreśla Dyrektor. – Warto również powiedzieć, że dzięki tej instytucji, stworzyliśmy kilkanaście miejsc pracy w Raciborzu – zaznacza.

Zakończenie prac remontowych w dawnym „poprawczaku” przewidziane jest na koniec października przyszłego roku. – Mimo, że zakres robót jest ogromny, wierzę, że nasz wykonawca wywiąże się terminowo ze swoich zobowiązań – dodał na zakończenie Dyrektor Sądu Okręgowego w Gliwicach.

/DN/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj