Koncert „O wolną Polskę” – co jeszcze w ten weekend?

Racibórz. Wydarzenia na Zamku Piastowskim. Koncert O wolną Polskę
Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego

Koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego na Zamku Piastowskim, spływ kajakowy „Pętlą Diabeusza” w Raciborzu czy spektakl teatralny „Pippi Pończoszanka” w Nędzy i Krzanowicach – sprawdź, co jeszcze przygotowano w regionie na najbliższe dni.

- reklama -

5 sierpnia o godz. 17:00 na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z koncertem pod nazwą „O wolną Polskę”. Wstęp bezpłatny.

Głównym celem Zespołu jest kultywowanie tradycji narodowych i chwały oręża polskiego poprzez różnorodne środki wyrazu artystycznego: muzykę, taniec, śpiew oraz słowo. Swoją działalnością Zespół od ponad kilkudziesięciu lat ukazuje bogactwo kultury narodowej oraz innych państw cudzoziemskich. Upowszechnia ją w środowisku wojskowym i cywilnym – w kraju oraz poza jego granicami. Przedmiotem działalności Zespołu jest opracowywanie programów artystycznych i organizowanie koncertów m.in. estradowych, plenerowych, kameralnych, symfonicznych, solistycznych i chóralnych. Z Zespołem współpracują również uznani artyści scen polskich – śpiewacy, piosenkarze, tancerze i aktorzy. Zespół prowadzi działalność promocyjną i wydawniczą oraz upowszechnia twórczość artystyczną kierowaną do wielopokoleniowej widowni.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego odwołuje się do wielkiej tradycji narodowo-patriotycznej, która rozwijała się w duchu chrześcijaństwa. Repertuar muzyki sakralnej stanowią utwory o tematyce religijnej, począwszy od Bogurodzicy po msze i pieśni kościelne. Artyści w mundurach występują także w kościołach biorąc udział w różnotematycznych uroczystościach narodowych i religijnych. Zespół działa z wielkim rozmachem, stale poszerzając repertuar. Jako instytucja wojskowa za swoje podstawowe zadanie uznaje koncerty poświęcone historii i tradycjom oręża polskiego. Niewiele bowiem krajów ma tak bogatą, jak Polska, historię walk orężnych oraz tradycję barw, broni i rynsztunku. Prezentowane widowiska artystyczne, koncerty i przedstawienia widzowie, tak w kraju jak i poza jego granicami, przyjmują z aplauzem, ceniąc wysoko profesjonalizm, talent i elegancję artystów. Oprócz dawnych pieśni wojennych i wojskowych w programach znajdują miejsce nowe utwory, także z gatunku muzyki pop. Uznanie dla artystów Zespołu wielokrotnie wyrażali wielcy tego świata – prezydenci, premierzy, koronowane głowy i hierarchowie Kościoła.

„O wolną Polskę”

Stopniowa utrata suwerenności przez Polskę, aż do momentu, kiedy w wyniku Trzeciego Rozbioru Rzeczpospolita przestała istnieć jako państwo, nie osłabiła dążeń patriotycznej części narodu do odzyskania pełnej wolności. Zbrojne powstania, począwszy od Insurekcji Kościuszkowskiej z 1794 roku świadczą o tym najlepiej. W 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe, największy i najdłuższy zryw narodowy w XIX w. Zakończyło się niepowodzeniem, ale jego etos i legenda przetrwały przez kolejne pokolenia. W 1914 roku, kiedy wybuchła I Wojna Światowa, pojawiła się szansa na odzyskanie niepodległości. W tym samym roku Józef Piłsudski stworzył Legiony Polskie do walki z Rosją. W 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość, ale już w 1920 roku musieliśmy odpierać nawałę bolszewicką. Pierwszego września 1939 roku wybuchła II Wojna Światowa, agresja Niemiec, a następnie agresja ZSRR na Polskę, klęska wrześniowa, okupacja, masowe wywózki w głąb ZSRR i wyniszczanie narodu polskiego nie zdołały jednak zgasić woli walki aż do zwycięstwa.

Już we wrześniu 1939 roku powstały struktury podziemnego państwa i armii, co było fenomenem w skali świata. Polscy żołnierze walczyli na wszystkich frontach II Wojny Światowej. 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, które skończyło się kapitulacją po 72 dniach ciężkich walk. Niemcy rozpoczęli systematyczne niszczenie Warszawy, którą opuścili wobec zbliżającej się Armii Czerwonej. 17 stycznia 1945 roku do stolicy wkroczyły pierwsze oddziały Armii Sowieckiej. W roku 1945 oficjalnie zakończone zostały działania wojenne, jednak wojna ta dla żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego nie zakończyła się. Żołnierze Wyklęci nie złożyli broni walcząc nadal z siłami sowieckiego NKWD i podległych mu polskich instytucji i służb bezpieczeństwa. Czynny opór Żołnierzy Niezłomnych trwał do początku lat 60-tych.

Te tragiczne i pełne heroizmu wydarzenia z naszej historii znalazły swoje miejsce w twórczości artystycznej. W programie koncertu pt. „O wolną Polskę” usłyszeć można niezwykłe pieśni i piosenki autorstwa Żołnierzy Wyklętych pisane do muzyki znanych wcześniej piosenek, pieśni patriotycznych i religijnych.

W repertuarze koncertu usłyszeć można także utwory współczesne opowiadające o heroizmie i niezłomnej postawie Żołnierzy Wyklętych. Dla pełnego zobrazowania ducha patriotycznego owych czasów warto przypomnieć siłę piosenki, która ukształtowała serca i umysły Niezłomnych: piosenki powstańców styczniowych, piosenki z okresu legionowego czy Powstania Warszawskiego. To koncert będący lekcją historii i patriotyzmu dla następnych pokoleń Polaków.

Patronat honorowy nad koncertem objęli Starosta Raciborski — Ryszard Winiarski oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Rybniku — ppłk Andrzej Sygulski.

Reprezentacyjny_Zespol_Artystyczny_Wojska_Polskiego

SPRAWDŹ ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ»

DOWIEDZ SIĘ, CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO W CZASIE WEEKENDU W OKOLICY»

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj