Rozbita świetlówka zagrożeniem dla życia i zdrowia

żarówki energooszczędne - segregacja śmieci
Zużyte żarówki energooszczędne zawozimy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub znajdźmy w okolicy sklep, w którym można oddać zużyte świetlówki.

Popularne świetlówki, czyli żarówki energooszczędne to świetne rozwiązanie w celu zmniejszenia zużycia prądu oraz zanieczyszczeń w atmosferze. Jednakże, rozbita świetlówka to tzw. 'elektrośmieć’, z którego wydobywa się groźna dla zdrowia rtęć. Przeczytaj co zrobić z zużytą lub rozbitą żarówką.

Żarówki energooszczędne to bardzo dobre rozwiązanie pozwalające, by „ulżyć” środowisku naturalnemu. Mniejsze zużycie energii oznacza bowiem, że do atmosfery dostaje się mniej zanieczyszczeń. Jest to dobry sposób na walkę z niską emisją. Jednak żarówki energooszczędne mają swoją żywotność. Popularne „świetlówki” mogą się także rozbić. Pamiętajmy, że wówczas musimy potraktować je w specjalny sposób. Nie możemy ich po prostu wyrzucić do kontenera lub kosza na śmieci. Są to tak zwane „elektrośmieci”. Co więcej są to odpady niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego. W żarówkach tych bowiem znajduje się rtęć, która jest trująca i której opary są dużym zagrożeniem dla centralnego ośrodka nerwowego. Jeśli żarówka tego typu się stłucze w śmietniku opary rtęci mogą zatruć np. dzieci lub zwierzęta.

- reklama -

Żarówki energooszczędne zawozimy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub znajdźmy w okolicy sklep, w którym można oddać zużyte świetlówki. Wyrzucanie do kontenera świetlówek jest niezgodne z prawem i podlega karze grzywny, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Pamiętajmy również o środkach ostrożności, gdy rozbije się tego typu żarówka.

1) Nie używajmy odkurzacza.

2) pozbierajmy odpadki, wcześniej założywszy gumowe rękawiczki.

3) Wytrzyjmy podłogę wilgotną szmatą, żeby usunąć resztki szkła i luminoforu.

4) Przewietrzmy pomieszczenie, żeby usunąć resztki oparów rtęci.

5) Zużyte resztki wyrzućmy do worka foliowego. Szczelnie zawiążmy worek i zawieźmy go do PSZOK-u.

6) Uważajmy, żeby w pobliżu nie było dzieci i zwierząt.

oprac./A/

fot. Urząd Miasta Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj