Kasy fiskalne on-line. Najważniejsze fakty dotyczące nowych przepisów

kasy fiskalne on-line od 2019

Dzięki tzw. kasom fiskalnym on-line każda operacja sprzedaży będzie widoczna niemal natychmiast przez urzędników skarbowych. Do stycznia 2019r. zostało niewiele czasu, a dla przedsiębiorców wiele kwestii pozostaje niejasnych.

Ministerstwo Finansów konsekwentnie realizuje program monitorowania osiąganych przychodów i podatku VAT przez polskie firmy. Od ponad roku wiele emocji budzi wprowadzany projekt łączenia kas fiskalnych z systemem informatycznym skarbówki tzw. Centralne Repozytorium Kas (CRK). To dzięki tzw. kasom fiskalnym on-line każda operacja sprzedaży będzie widoczna niemal natychmiast przez urzędników skarbowych.

- reklama -

Pierwszą branżą, jaka obowiązkowo musi wymienić dotychczasowe kasy na nowe (on-line) jest branża paliwowa oraz szeroko rozumiana mechanika pojazdowa.  Nowe kasy fiskalne będą miały podobną konstrukcję i funkcje użytkownika jak kasy dotychczasowe, będą łączyć się z systemem domyślnie bez ingerencji użytkownika co 2 godziny. Urząd Skarbowy będzie mógł jednak zmienić ten harmonogram komunikacji oraz wywołać transmisję z kasą na żądanie. Podatnicy będą wykonywali, podobnie jak obecnie raporty dobowe oraz miesięczne. Fakt ich wykonania będzie widoczny u fiskusa. Co jest sporą nowością to fakt, iż wykonanie przeglądu okresowego również będzie widoczne w systemie.  Ważny podkreślenia jest fakt, iż projekt ustawy o VAT (kluczowej w tym temacie) jest aktualnie tematem posiedzeń sejmu i senatu (28 września i 26 października).

Więcej czytaj w artykule: Plusy dla Biznesu: Kasy fiskalne on-line od 2019 roku

Ireneusz Burek

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Kasy fiskalne wejdą w życie tylko po wyborach. Nie chcą tracić swoich wyborców.
    Ustawa dotycząca danych technicznych jakie powinny posiadać urządzenia fiskalne już jest u nas od lipca, przez co większość producentów zgłosiła już swoje urządzenia do homologacji i czeka teraz na decyzję GUMu.
    Planowane jest, że pojawią się urządzenia ze standardowym portem LAN, modułami bluetooth, modułami wi-fi oraz modułami GSM. Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądało to w przypadku urządzeń z modułami GSM, czy to producent narzuci sieć komórkową i będziemy kupować urządzenie już z zamontowaną kartą SIM, czy też podatnik wybierze sobie sieć z której chce korzystać (chociaż trzeba się liczyć z tym że dojdzie nam dodatkowy comiesięczny abonament, a do kart SIM podatnik nie ma mieć dostępu).
    Dlatego jeśli ktoś będzie chciał zakupić takie urządzenie nie zawsze powinien sugerować się ceną. Najlepiej skontaktować się z serwisantem, który odpowiednio dobierze urządzenie do Waszej działalności. Jeśli macie wątpliwości co do cen urządzeń fiskalnych na pewno poza samym urządzeniem należy również zapytać o koszty związane z dalszą eksploatacją sprzętu jak np o ceny przeglądów okresowych, dojazdy w razie awarii, dostępność serwisu np w weekendy, awaryjność danego sprzętu, koszty pracy serwisanta itp. Podkreślam nie należy sugerować się tylko i wyłącznie samą ceną urządzeń fiskalnych…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here